ПОВІДОМЛЕННЯ  ПРО ОПРИЛЮДНЕННЯ ПРОЕКТУ

РЕГУЛЯТОРНОГО АКТА -

ПРОЕКТУ РІШЕННЯ КОЗІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ «Про затвердження Порядку виявлення,     взяття на облік, збереження та використання безхазяйного майна, визнання спадщини від умерлою   та  прийняття такого майна у комунальну власність  територіальної громади смт Козова»

від 08.08.2017 року 

            Відповідно до вимог Закону України від 11.09.2003 р. № 1160 «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань, оприлюднюється проект рішення Козівської селищної ради «Про затвердження Порядку виявлення,     взяття на облік, збереження та використання безхазяйного майна, визнання спадщини відумерлою   та  прийняття такого майна у комунальну власність  територіальної громади смт Козова».

                     Проект рішення селищної ради пропонується прийняти з метою врегулювання питання щодо виявлення, обліку, збереження, використання безхазяйного майна, визнання спадщини відумерлою та прийняття такого майна у комунальну власність територіальної громади смт Козова.

              Підставою для розробки проекту є ст.ст. 335, 1277 Цивільного кодексу України, Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

               Проект разом з аналізом регуляторного впливу оприлюднюється на офіційному веб-сайті Козівської селищної ради, дошці оголошень в адміністративному будинку селищної ради по вул. М .Грушевського, 32.

                     З текстом проекту та аналізом його регуляторного впливу можна ознайомитись також у кабінеті секретаря селищної ради.

                   Пропозиції та зауваження від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються у письмовій формі  до 08.09.2017 року за адресою: вул. М.Грушевського, 32, смт Козова.

 

                                            Козівська селищна рада 

 

КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ДЕСЯТА СЕСІЯ

Четверте  засідання

РІШЕННЯ 

від 20 червня  2017 року  № 612

 

Про встановлення ставок місцевих

податків на 2018 рік 

  Відповідно до Закону України від 21.12.2016 р. № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», з метою приведення у відповідність до чинного законодавства  ставок  місцевих податків та зборів, забезпечення відповідних надходжень до селищного бюджету, враховуючи висновки постійної комісії з питань з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету, підприємництва, торгівлі та побуту від 16.06.2017 р. , керуючись ст. 143 Конституції України, пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Козівська селищна рада 

                                               В И Р І Ш И Л А: 

  1. Встановити на території смт Козова податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

1.1. Визначити об’єкт оподаткування, платників податку,  податковий період та інші обов’язкові елементи податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно зі ст. 266 Податкового кодексу України. 

1.2. Пільги із сплати податку.

1.2.1. База оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи-платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

1.2.2. Не є об’єктом оподаткування об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, згідно підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України.

1.3. Ставка податку.

1.3.1. Ставка податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, встановлюється у розмірі 0,05 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року),за 1 квадратний метр бази оподаткування.

1.3.2. Ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості -  господарських (присадибних) будівель, що перебувають у власності фізичних осіб, встановлюються у розмірі 0,0 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

1.3.3. Ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, встановлюються у розмірі 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

1.3.4. Ставка податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб встановлюється у розмірі 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року),за 1 квадратний метр бази оподаткування.

        1.3.5. За наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи – платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума розрахованого податку  збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

1.4. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

1.5. Обчислення суми податку здійснюється відповідно до Порядку, визначеному п. 266.7. та п. 266.8 ст. 266 Податкового кодексу України.

1.6. Податок сплачується в Порядку та в строки визначені п. 266.9. та п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України.

1.7. Подання звітності відбувається відповідно до норм Податкового кодексу України.

 

  1. Встановити на території смт Козова транспортний податок.

2.1. Визначити, що платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до п. 267.2. ст. 267 Податкового кодексу України є об’єктами оподаткування.

2.2. Визначити, що об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

2.3. Базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до п. 267.2. ст. 267 Податкового кодексу України.

2.4. Ставки податку встановлюються з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до п. 267.2. ст. 267 Податкового кодексу України.

2.5. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

2.6. Обчислення суми податку здійснюється відповідно до Порядку, визначеному п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України.

 

  1. Встановити на території смт Козова податок на землю.

3.1. Визначити, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

3.2. Визначити, що об’єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

3.3. Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих на території смт Козова, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України.

3.4. База оподаткування розраховується з урахуванням пільг, передбачених ст. 281, ст. 282 Податкового кодексу України та встановлених окремими рішеннями селищної ради відповідно до ст. 284 Податкового кодексу України.

3.5. Визначити земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню з урахуванням особливостей визначених ст. 283 Податкового кодексу України та особливостей застосування пільгового оподаткування відповідно до ст. 284

Податкового кодексу України.

3.6. Ставка податку для фізичних осіб за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі:

3.6.1. за земельні ділянки, зайняті житловим фондом та індивідуальними гаражами -  0,03 відсотка від їх нормативної грошової оцінки;

3.6.2. за земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства – 0,3 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

3.6.3. за інші земельні ділянки, які знаходяться у власності або користуванні – 1 відсоток від нормативної грошової оцінки» ;

3.7. Ставка податку для юридичних осіб за земельні ділянки в межах населеного пункту, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі:

3.7.1. за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні підприємств, установ та організацій (крім державної та комунальної власності) – 1 відсоток від нормативної грошової оцінки ;

3.7.2. за земельні ділянки державної та комунальної власності  - 2 відсотки від нормативної грошової оцінки;

3.7.3. за земельні ділянки комерційного призначення – 3 відсотки від нормативної грошової оцінки;

3.7.4. за земельні ділянки, що відносяться до земель промисловості, транспорту, енергетики, зв’язку, водного фонду, лісогосподарського призначення – 2 відсотки від нормативної грошової оцінки;

3.7.5. за земельні ділянки, розташовані за межами населеного пункту, що відносяться до :

- земель промисловості, транспорту, енергетики, зв’язку, водного фонду (крім водного плеса), лісогосподарського призначення - 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;

- земель під водним фондом (водним плесом) -2 відсотки від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;

- землі садівничих товариств загального користування -2 відсотки від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

3.8. Ставка податку за землі сільськогосподарського призначення, незалежно від їх місцезнаходження та форми власності встановлюється у розмірі :

3.8.1. рілля, сіножаті, пасовища – 0,8 відсотка від нормативної грошової оцінки;

3.8.2. багаторічні насадження - 0,8 відсотка від нормативної грошової оцінки.

3.9. Ставка податку за землі залізничного транспорту, незалежно від їх місцезнаходження  встановлюється у розмірі 1.75 відсотка від нормативної грошової оцінки.

3.10. Звільнити від сплати земельного податку, що сплачується на території Козівської селищної ради до селищного бюджету органи державної влади, органи місцевого самоврядування, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів,  комунальні підприємства, які здійснюють надання житлово-комунальних послуг населенню, учасників АТО та членів їх сімей.

3.11. Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

3.12. Базовий податковий (звітній) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

3.13. Обчислення плати за землю здійснюється відповідно до Порядку, визначеному  ст. 286 Податкового кодексу України.

3.14. Строки сплати плати за землю – строки відповідно до ст. 287 Податкового кодексу України.

3.15. Індексація нормативної грошової оцінки землі проводиться відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України.

  1. Встановити єдиний податок на території смт Козова

4.1. Ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) для фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць :

1) для першої групи платників єдиного податку - 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;

2) для другої групи платників єдиного податку - 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

4.2. Відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:

1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з Податковим Кодексом;

2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

4.3. Ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 відсотків:

1) до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у підпунктах 1, 2 і 3 пункту 291.4 статті 291 Податкового Кодексу;

2) до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;

3) до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі;

4) до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;

5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 Податкового Кодексу відповідно.

4.4. Ставки єдиного податку для суб’єктів господарювання, які не зазначені в п.п. 4.1.- 4.3. встановлюється відповідно до  ст. 293 Податкового кодексу України.

4.5. База та об’єкт оподаткування, податковий період та інші обов’язкові елементи єдиного податку визначаються згідно із главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України».

 5. Всі питання не врегульовані цим рішенням регулюються відповідно до норм Податкового кодексу України та діючих нормативно-правових актів.

6. Виконавчому комітету Козівської селищної ради забезпечити направлення копії цього рішення Козівському відділенню Бучацької ОДПІ та забезпечити оприлюднення цього рішення на офіційному сайті Козівської селищної ради.

7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісії з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету, підприємництва, торгівлі та побуту Козівської селищної ради. 

 

                       Козівський

               селищний  голова                                                  Адамів Я.Б. 

 

 

 

 

 

 

         

 

ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ

 

детального плану території (зміна цільового призначення) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд

по вул. Герети, 7 А/1 в смт Козова

 

        Відповідно до норм Положення про організацію та проведення громадських слухань з питань містобудівної діяльності в смт Козова повідомляємо, що відповідно до рішення Козівської селищної ради від 24 листопада 2016 року № 396 почато розробку  детального плану території (зміна цільового призначення) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по вул. Герети, 7 А/1 в смт Козова з метою  обґрунтування потреби формування присадибної земельної ділянки з визначенням її цільового призначення, в тому числі реконструкції існуючої нежитлової будівлі і формуванням планувальної організації оточуючої існуючої забудови, транспортної та інженерної мереж.

      Розробку планується завершити до 28. 02.2017 року.

     Відповідальним за розробку визначено  Тернопільське колективне творчщ-виробниче підприємство «Тернопільархпроект», м. Тернопіль, вул. Крушельницької, 1.

     Вказана документація буде оприлюднена з 02.02.2017р. до 16.02.2017 р. за адресою: смт Козова, вул. Дорошенка, 3.

     Пропозиції та зауваження громадян можна направляти до 16.02.2017 року на адресу: вул. Дорошенка, 3, смт Козова, електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. .

 

Козівська селищна рада

КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

СЬОМЕ СКЛИКАННЯ

П’ЯТА  СЕСІЯ

Дев’яте  засідання

РІШЕННЯ 

від  24 листопада 2016 року №  396

 

    Про надання дозволу гр. Сендецькій І.А.

на виготовлення детального плану території

по вул.  Герети, 7А/1   

    Розглянувши та обговоривши звернення жительки смт Козова вулиці М.Грушевського, 20/40  Сендецької Ірини Анатоліївни від 16.11.2016 року вх. № С-545/021/7.20/8.12  про надання дозволу на виготовлення детального плану території для реконструкції нежитлової будівлі на житлову по вул. Герети, 7А/1, відповідно до статей 8, 19, 20, 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ДБН Б.1-14:2012 «Склад та зміст детального плану територій», Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 16.11.2011 р. № 290 «Про затвердження Порядку розроблення містобудівної документації», статей 25, 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”,  Козівська селищна рада 

В И Р І Ш И Л А : 

      1. Дозволити гр. Сендецькій Ірині Анатоліївні замовити за власні кошти виготовлення проекту детального планування території для реконструкції нежитлової будівлі під індивідуальний житловий будинок по вулиці Герети 7А/1 на земельній ділянці площею 0,1230 га з кадастровим номером  6123055100:02:003:0324.

 

      2.  Погодження та затвердження вищевказаного проекту детального планування території  замовнику здійснити згідно чинного законодавства. 

 

                    Козівський селищний голова                           Адамів Я.Б. 

 

 

                                           

         


 

 ОГОЛОШЕННЯ

До відома жителів смт Козова , споживачів послуг з    вивезення твердих побутових відходів (ТПВ) .

КП «Благоустрій» інформує про намір здійснити зміну тарифу на вивіз ТПВ   в таких розмірах :

-        вартість вивезення 1 м3 ТПВ -  95.94 грн.

-        місячна плата для жителів багатоквартирних будинків   - 15.99 грн.

-         місячна   плата   для  жителів  приватного сектора – 17.59 грн.

-        вартість складування 1м3 ТПВ  –  58.90 грн.

Розрахунок-структура собівартості послуг з вивезення та складування ТВП буде розміщена на офіційному сайті Козівської селищної ради в розділі «Публічна інформація».

        Зауваження та пропозиції від фізичних та юридичних осіб приймаються до 15 лютого 2017 року за адресою : смт Козова , вул.Грушевського 32, КП «Благоустрій» , та телефоном 2-16-61.

 

      Адміністрація

    КП «Благоустрій»

   

РОЗРАХУНОК 

розподілу адмінуправлінських витрат на 2017 рік

 

Місячний фонд заробітної плати по підприємству - 94800 грн.

 

    в тому числі :

       -  саночистка  -  23800 грн.

       -  благоустрій – 53800 грн.

       -  адміністративні – 17200 грн.

          17200 : (23800+53800) = 0.222

           23800 * 0.222 = 5283.60

 

Річний фонд  5283.60*13 = 68686.80

                 ЄСВ         22 %            15111.10

          Всього                                83797.90 

 

 

Директор

КП «Благоустрій»                                  С.В.Добалюк 

 

Бухгалтер

КП «Благоустрій»                                  Г.Д.Лещишин

 

 

РОЗРАХУНОК

амортизації на трактор МТЗ-82.1.26

на 2017 рік 

Залишкова вартість станом на 01.01.2017 р. – 90448.67 грн. 

                           Нарахування :

    1 квартал       90448.67   6%    5426.92 грн.

    2 квартал       85021.75   6%    5101.31 грн.

    3 квартал       79920.44   6%    4795.23 грн.

    4 квартал       75125.21   6%    4507.51 грн.

     Всього за рік                            19830.97 грн.

 

     Залишкова вартість на 01.01.2018 року 70617.70 грн. 

 

Директор

КП «Благоустрій»                                  С.В.Добалюк

  

Бухгалтер

КП «Благоустрій»                                  Г.Д.Лещишин 

 

РОЗРАХУНОК

трудових затрат по КП «Благоустрій»

по вивезенню ТПВ на 2017 рік

    1.

Назва посади

К-сть працівників

Тарифна ставка

Місячний фонд

Річний фонд

1

Тракторист

1

5000.0

5000.0

60000.0

2.

Грузчик

2

5000.0

10000.0

120000.0

 

Оздоровчі, матер.допомога

 

 

 

15000.0

 

Разом

 

 

 

195000.0

 

 

 

 

 

 

 

    2. Нарахування на зарплату (22%)                          42900 грн.

Разом                                                                     237900 грн.

 

Загальногосподарські.

    1.

Назва посади

К-сть працівників

Оклад

Місячний фонд

Річний фонд

1.

Бухгалтер,касир

1

5000.0

5000.0

60000.0

2.

Контролер

1

3800.0

3800.0

45600.0

 

Оздоровчі, матер.допомога

 

 

 

8800.0

 

Разом

 

 

 

114400.0

 

2. Нарахування на зарплату (22%)                          25168 грн.

Разом                                                                139568 грн.   

 

         Адміністративні

     Згідно розрахунку розподілу

              Зарплата :    68686.80 грн.

                  22 %         15111.10 грн.

               Разом :        83797.90 грн.

 

Директор

КП «Благоустрій»                                  С.В.Добалюк

 

Бухгалтер

КП «Благоустрій»                                  Г.Д.Лещишин

 

РОЗРАХУНОК 

загальногосподарських витрат по КП «Благоустрій»

на 2017 рік 

1.

Запасні частини

70000.0

2.

Канцтовари

4800.0

3.

командировочні

2000.0

4.

Телефонний зв»язок

1080.0

5.

Обслуговування касов.апарата

2400.0

6.

Стрічка до касового апарата

1000.0

7.

Оголошення

2000.0

8.

Електроенергія

2200.0

9.

Опалення

12500.0

10.

Спецодяг(рукавиці, спецовки)

5160.0

11.

Плата за забруднення

12000.0

 

(Екологічний податок)

 

 

Разом

115140.0

 

  Директор

КП «Благоустрій»                                  С.В.Добалюк 

 

Бухгалтер

КП «Благоустрій»                                  Г.Д.Лещишин 

 

РОЗРАХУНОК 

прямих матеріальних затрат по КП «Благоустрій» на послуги по вивезенні ТПВ на 2017 рік

 

       Паливно-мастильні матеріали:

       трактор МТЗ - 82

планова : 168 год на місяць

                         2016 год на рік

        Норма витрат дизпалива  4.5 л/год.

Ціна 1 л дизпалива

                       04.01.2017 р. – 17.10 грн.

Вартість ПММ на рік  -  155131.20 грн.

Вартість мастильних матеріалів

    (2072л * 3.7%=336 л)  336л*30 грн.=10080.0 грн.

 

           Всього : 155131.20 + 10080.0 = 165211.20 грн.

 

Директор

КП «Благоустрій»                                  С.В.Добалюк

 

Бухгалтер

КП «Благоустрій»                                  Г.Д.Лещишин

 

РОЗРАХУНОК

витрат на складування

твердих побутових відходів (сміттєзвалище)

на 2017 рік

 

  1. Підгортання сміттєзвалища : трактор ДТ-75

-        20 раз в місяць по 3 години = 60 год.в місяць

60 год*12 міс.=720 год. в рік

         Норма витрат палива

         720 год*8,8 л = 6336 л*17,10 грн. = 108 346 грн. 

         Мастильні матеріали :

         6336 * 3,7 % = 234,0

 234 л*30,0 = 7020,0грн.

    2. Зарплата бульдозериста в місяць – 3800 грн.

3800 * 12 міс.= 45600 + 3800 (оздоровчі, матеріальна    допомога)= 49400 грн.

         Нарахування на зарплату 22% 10868 грн. в рік

         Разом : 49400+7020+60 268=175 634 грн.

          Всього : 175 634 грн. 

 

Директор

КП «Благоустрій»                                  С.В.Добалюк

 

 Бухгалтер

КП «Благоустрій»                                  Г.Д.Лещишин 

РОЗРАХУНОК 

виробничих обсягів  вивезення ТПВ

по КП «Благоустрій» на 2017 рік 

-         комунальний сектор  229 м3 в місяць

-         приватний сектор  416 м3 в місяць

 

     Разом від населення за місяць 645 м3

Разом від населення за рік 645 м3*12 місяців = 7740 м3

 

Організації і підприємства  180 м3*12 = 2160 м3

 

Селищна рада (благоустрій) 48 м3*12=576 м3

 

              Всього по підприємству на рік 10476 м3 

 

Директор

КП «Благоустрій»                                  С.В.Добалюк

 

Бухгалтер

КП «Благоустрій»                                  Г.Д.Лещишин 

 

Розшифровка

тарифу на вивезення ТПВ за категоріями

споживачів 

Категорія

Собівартість вивезення ТПВ грн /м3

Рентабельність 10% для всіх споживачів

Вартість вивезення ТПВ(без ПДВ)грн/м3

ПДВ 20%

Вартість послуги з ПДВ

Для населення

72,68

7,27

79,95

15,99

95,94

Для інших споживачів

72,68

7,27

79,95

15,99

95,94

 

Місячна плата для населення для однієї людини :

 - для жителів комунальних будинків (багатоповерхівок) – 15,99 грн.

 - для жителів приватного сектора                                           - 17,59 грн.

 - тариф для складування ТПВ                                                  - 58,90 грн. 

 

Директор

КП «Благоустрій»                                                      С.В. Добалюк 

 

Бухгалтер                                                                   Г.Д. Лещишин

Структура

собівартості послуг з вивезення та знешкодження ТПВ

по КП «Благоустрій»на 2017 рік

 

Статті витрат

Сума, грн. за даними підприємства

1.

Прямі матеріальні витрати

165211.0

 

в т.ч. ПММ

165211.0

2.

Прямі витрати на оплату праці

195000.0

 

в т.ч. основна зарплата

195000.0

3.

Інші прямі витрати

42900.0

 

в т.ч. ЄСВ 22 %

42900.0

4.

Амортизаційні відрахування

19831.0

5.

Загальновиробничі витрати(згідно розрахунку

254708.0

 

в т.ч. - запасні частини

 

 

- канцтовари, командировочні, обслуговування касового апарату, стрічка до касового апарату, послуги зв»язку, ел.енергія, опалення, спецодяг, зарплата бухгалтера касира, контролера, екологічний податок.

 

6.

Адміністративні витрати (згідно розрахунку)

83798.0

7.

 

Вартість робіт по знешкодженню

175634.0

8.

Повна собівартість

937082.0

9.

Кількість вивезення ТПВ , м3

10476.0

10.

Повна планова собівартість, 1м3 без ПДВ

72.68

11.

Повна планова собівартість, 1м3 з ПДВ

87.22

12.

Повна планова собівартість складування 1м3 без ПДВ

49.08

13.

Повна планова собівартість складування 1м3 з ПДВ

58.90

 

 

 

Директор

КП «Благоустрій»                                  С.В.Добалюк

Бухгалтер

КП «Благоустрій»                                  Г.Д.Лещишин


       

                                                                                       

                                           КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

                                              Тернопільська область

                                                СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

                                                     СЬОМА СЕСІЯ

                                                 Перше  засідання

                                                        РІШЕННЯ 

від 23 грудня 2016 року  № 436

 

Про зміну ставки податку на нерухоме майно,

відмінне від земельної ділянки

 

        Розглянувши висновки постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету, підприємництва, торгівлі та побуту від 21.12.2016р.  щодо зміни ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2017 рік, керуючись ст. 143 Конституції України, відповідно до статті 12, 266 Податкового кодексу України, рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. № 7-рп/2009, з метою приведення у відповідність до чинного законодавства місцевих податків та зборів, керуючись пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Козівська селищна рада

 

В И Р І Ш И Л А : 

  1.  Внести зміни в рішення Козівської селищної ради від 23.06.2016 р. № 196 «Про внесення змін в рішення селищної ради від 21.04.2016 р. № 136 «Про встановлення ставок місцевих податків на 2017 рік», а саме :

  викласти пункт 1 в такій редакції:

«1. Встановити на території смт Козова податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

1.1. Визначити об’єкт оподаткування, платників податку,  податковий період та інші обов’язкові елементи податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, згідно зі ст. 266 Податкового кодексу України. 

1.2. Пільги із сплати податку.

1.2.1. База оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

1.2.2. Не є об’єктом оподаткування об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, згідно підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України.

1.3. Ставка податку.

1.3.1. Ставки податку для об'єктів житлової  нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб встановлюється у розмірі 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування.

1.3.2. Ставки податку для об'єктів нежитлової  нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб встановлюється у розмірі 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування.

1.3.3. Ставки податку для об'єктів житлової  нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб встановлюється у розмірі 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування.

1.3.4. Ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб встановлюється у розмірі 0,1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування.

1.3.5. Ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості -  господарських (присадибних) будівель, що перебувають у власності фізичних осіб, встановлюються у розмірі 0,0 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

        1.3.6. За наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи – платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума розрахованого податку,  збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

1.4. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

1.5. Обчислення суми податку здійснюється відповідно до Порядку, визначеному п. 266.7. та п. 266.8 ст. 266 Податкового кодексу України.

1.6. Податок сплачується в Порядку та в строки визначені п. 266.9. та п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України.

1.7. Подання звітності відбувається відповідно до норм Податкового кодексу України.»

2. Всі питання не врегульовані цим рішенням регулюються відповідно до норм Податкового кодексу України та діючих нормативно-правових актів.

3.  Рішення набирає чинності з 01.01.2017 року.

4. Виконавчому комітету Козівської селищної ради забезпечити направлення копії цього рішення в Козівське відділення Бучацької ОДПІ та забезпечити оприлюднення цього рішення на офіційному сайті Козівської селищної ради.

5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісії з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету, підприємництва, торгівлі та побуту Козівської селищної ради.

 

        Козівський

    селищний голова                                     Адамів Я.Б.

 


 

  

КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

П’ЯТА СЕСІЯ

Третє  засідання

РІШЕННЯ

 

від 23 червня 2016 року  № 196

 

Про внесення змін в рішення селищної ради

від 21.04.2016 р. № 136 «Про встановлення

ставок місцевих податків на 2017 рік»

 

Керуючись ст. 143 Конституції України, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 24.12.2015 р. № 909-VIII, з метою приведення у відповідність до чинного законодавства місцевих податків та зборів, керуючись пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Козівська селищна рада

 

                                               В И Р І Ш И Л А:

 

  1.  Внести зміни в рішення Козівської селищної ради від 21.04.2016 р. № 136 «Про встановлення ставок місцевих податків на 2017 рік», а саме :

1.1.  викласти пункт 1 в такій редакції:

 

1. Встановити на території смт Козова податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

1.1. Визначити об’єкт оподаткування, платників податку,  податковий період та інші обов’язкові елементи податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, згідно зі ст. 266 Податкового кодексу України. 

1.2. Пільги із сплати податку.

1.2.1. База оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

1.2.2. Не є об’єктом оподаткування об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, згідно підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України.

1.3. Ставка податку.

1.3.1. Ставки податку для об'єктів житлової  нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб встановлюється у розмірі 0,3 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування.

1.3.2. Ставки податку для об'єктів нежитлової  нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб встановлюється у розмірі 0,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування.

1.3.3. Ставки податку для об'єктів житлової  нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб встановлюється у розмірі 3 відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування.

1.3.4. Ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності юридичних осіб встановлюється у розмірі 1 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування.

1.3.5. Ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості -  господарських (присадибних) будівель, що перебувають у власності фізичних осіб, встановлюються у розмірі 0,0 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

        1.3.6. За наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, в тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи – платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума розрахованого податку,  збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

1.3.7. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

1.3.8. Обчислення суми податку здійснюється відповідно до Порядку, визначеному п. 266.7. та п. 266.8 ст. 266 Податкового кодексу України.

1.3.9. Податок сплачується в Порядку та в строки визначені п. 266.9. та п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України.

1.3.10. Подання звітності відбувається відповідно до норм Податкового кодексу України.

 

  1.2.  викласти пункт 3 в такій редакції:

 

3. Встановити на території смт Козова податок на землю.

3.1. Визначити, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі з урахуванням особливостей визначених п. 269.1. ст. 269 Податкового кодексу України.

3.2. Визначити, що об’єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності з урахуванням особливостей визначених п. 270.1. ст. 270 Податкового кодексу України.

3.3. Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих на території смт Козова, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України.

3.4. База оподаткування розраховується з урахуванням пільг, передбачених ст. 281, ст. 282 Податкового кодексу України та встановлених окремими рішеннями селищної ради відповідно до ст. 284 Податкового кодексу України.

3.5. Визначити земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню з урахуванням особливостей визначених ст. 283 Податкового кодексу України та особливостей застосування пільгового оподаткування відповідно до ст. 284

Податкового кодексу України.

 

3.6. Ставка податку для фізичних осіб за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі:

3.6.1. за земельні ділянки, зайняті житловим фондом та індивідуальними гаражами -  0,03 відсотка від їх нормативної грошової оцінки;

3.6.2. за земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства – 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

3.7. Ставка податку для юридичних осіб за земельні ділянки в межах населеного пункту, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі:

3.7.1. за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні підприємств, установ та організацій(крім державної та комунальної власності) – 3 відсотки від нормативної грошової оцінки ;

3.7.2. за земельні ділянки державної та комунальної власності  - 2 відсотки від нормативної грошової оцінки;

3.7.3. за земельні ділянки комерційного призначення – 3 відсотки від нормативної грошової оцінки;

3.7.4. за земельні ділянки, що відносяться до земель промисловості, транспорту, енергетики, зв’язку, водного фонду, лісогосподарського призначення – 2 відсотки від нормативної грошової оцінки;

3.7.5. за земельні ділянки, розташовані за межами населеного пункту, що відносяться до :

- земель промисловості, транспорту, енергетики, зв’язку, водного фонду (крім водного плеса), лісогосподарського призначення - 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;

- земель під водним фондом (водним плесом) -2 відсотки від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;

- землі садівничих товариств загального користування -2 відсотки від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

3.8. Ставка податку за землі сільськогосподарського призначення, незалежно від їх місцезнаходження та форми власності встановлюється у розмірі :

3.8.1. рілля, сіножаті, пасовища – 0,8 відсотка від нормативної грошової оцінки;

3.8.2. багаторічні насадження - 0,8 відсотка від нормативної грошової оцінки. 3.8. Ставка податку за землі сільськогосподарського призначення, незалежно від їх місцезнаходження та форми власності встановлюється у розмірі :

3.9. Ставка податку за землі залізничного транспорту, незалежно від їх місцезнаходження  встановлюється у розмірі 0,25 відсотків від 2 відсотків  нормативної грошової оцінки.

3.10. Звільнити від сплати земельного податку, що сплачується на території Козівської селищної ради до селищного бюджету органи державної влади, органи місцевого самоврядування, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів,  комунальні підприємства, які здійснюють надання житлово-комунальних послуг населенню, учасників АТО та членів їх сімей.

3.11. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

 

       Секретар Козівської

          селищної ради                                       Смерека С.В.

 

 

 

 

КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

СЬОМЕ СКЛИКАННЯ

ТРЕТЯ СЕСІЯ

Перше  засідання

РІШЕННЯ

 

від 01 лютого 2016 року  №  74

 

Про розгляд звернення Козівського

ВП ГУНП щодо обмеження роботи

закладів торгівлі та продажу алкоголю

 

   Розглянувши та обговоривши  звернення Козівського відділення поліції Бережанського відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області від 04.01.2016 р. № 24/108/01-16 (вх. № 11/3-06 від 12.01.2016 р.) про обмеження роботи закладів торгівлі та продажу алкоголю , відповідно до Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 р. № 833, Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 № 854, керуючись Законом України «Про охорону дитинства»,  пунктом 4 частини б) статті 30, статтями 25, 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні ”, Козівська селищна рада

 

В И Р І Ш И Л А : 

1. Встановити наступні межі зручного для населення режиму роботи об’єктів сфери обслуговування:

     для торговельних об’єктів:

-         робочий день з 6.00 год. до 22.00 год.

      для закладів ресторанного господарства (ресторани, бари, кафе тощо) :

-         робочий день з 6.00 год. до 24.00 год.

      для дискотек:

-         робочий день з 9.00 год. до 24. 00 год.

2. Рекомендувати суб’єктам підприємницької діяльності привести режими роботи власних об’єктів сфери обслуговування до вимог пункту 1 даного рішення.

3. Заборонити продаж алкогольних та слабоалкогольних напоїв, пива (крім безалкогольного) в торговельній мережі смт Козова з 22.00 год. до 08.00 год. за винятком закладів ресторанного господарства.

4. Керівникам і власникам торгових закладів, підприємцям та підприємствам громадського харчування, які здійснюють торгівлю алкогольними та слабоалкогольними напоями, пивом попередити своїх працівників про адміністративну відповідальність за порушення  вимог цього рішення.

5. Заборонити перебування у закладах дозвілля, громадського харчування, комп’ютерних клубах, на вулицях та інших громадських місцях смт Козова у вечірній та нічний час без супроводу батьків або осіб, що їх замінюють, дітей віком до 14 років після 22.00 год., а віком від 14 до 18 років – після 23.00 год.

5.1 Зобов’язати власників закладів дозвілля, громадського харчування, комп’ютерних клубів не допускати відвідування цих закладів дітьми до 14 років після 22.00 год., а віком від 14 до 18 років – після 23.00 год.

6. Рекомендувати :

  6.1 Козівській об’єднаній податковій інспекції та Козівському відділенні поліції Бережанського відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області забезпечити постійний та дієвий контроль за дотриманням суб’єктами торговельної діяльності на території смт Козова вимог цього рішення.

   6.2 Відділу у справах сім’ї та молоді, службі у справах дітей, районному центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  спільно з Козівським відділенням поліції Бережанського відділу поліції Головного управління національної поліції в Тернопільській області посилити контроль за змістом діяльності культурно-розважальних закладів, обмежити перебування в них та закладах громадського харчування, на вулицях та інших громадських місцях смт Козова дітей відповідного віку без супроводу батьків або осіб, що їх замінюють, у вечірній та нічний час, вказаних у пункті 5 цього рішення.

   6.3 Районному відділу освіти Козівської РДА активізувати роботу щодо забезпечення правової освіти та виховання учнівської молоді.

7. Дане рішення оприлюднити на сайті Козівської селищної ради .

 

                                  Козівський

                         селищний  голова                                          Адамів Я.Б.

 

 


  

 

 КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

ШОСТЕ  СКЛИКАННЯ

 ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Четверте  засідання

 РІШЕННЯ 

від  31 січня  2015 року  №  1309 

Про встановлення ставок (місцеві податки

і збори) та звільнення від сплати

 

         Розглянувши та обговоривши звернення Козівської ОДПІ від 15.01.2015 р.  №  401  (вх. №  36/3-06 від 28.01.2015 р.) про встановлення ставок місцевих податків, враховуючи пропозиції постійних комісій селищної ради, керуючись Законом України “Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи”, пунктом 4 розділу ІІ Прикінцеві положення цього закону, пунктами 12.3-12.5 статті 12, статями 212-215, 265, 266 Податкового Кодексу України, пунктами 24), 28) частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Козівська селищна рада                                                   

В И Р І Ш И Л А : 

1. Встановити на території Козівської селищної ради наступні ставки (місцеві податки і збори) у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року : 

1.1. Ставки податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки для фізичних осіб, в тому числі нерезидентів, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості :

1.1.1. -  за 1 кв. метр загальної площі об'єкта житлової нерухомості, а саме :

- 0,1 відсотка для квартири/квартир (незалежно від їх кількості), загальна площа яких перевищує 60 кв метрів;

- 0,1 відсотка - для житлового будинку/будинків (незалежно від їх кількості), загальна площа яких перевищує 120 кв. метрів;

-  0,1 відсотка для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власника платника податку  квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток) загальна площа яких перевищує 180 кв. метрів;

1.1.2. -  за 1 кв. метр загальної площі об'єкта нежитлової нерухомості :

- 0,0 відсотка для господарських (присадибних ) будівель — сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції та інші приміщення, що використовуються як допоміжні до житлових приміщень громадян;

- 0,1 відсотка для інших об'єктів нежитлової нерухомості.

1.2. Ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для юридичних осіб, в тому числі нерезидентів, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості : 

1.2.1. - за 1 кв. метр загальної площі об'єкта житлової нерухомості, а саме :

- 0,1 відсотка для квартири/квартир (незалежно від їх кількості), загальна площа яких перевищує 60 кв. метрів;

- 0,1 відсотка для житлового будинку/будинків (незалежно від їх кількості), загальна площа яких перевищує 120 кв. метрів;

- 0,1 відсотка для різних об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток ( у разі одночасного перебування у власника платника податку квартири / квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), загальна площа яких перевищує 180 кв. метрів. 

1.2.2. - за 1 кв. метр загальної площі об'єкта нежитлової нерухомості — 0,1 відсотка для інших об'єктів нежитлової нерухомості;

1.2.3. - 0,0 відсотка за 1 кв. метр загальної площі об'єктів житлової та нежитлової нерухомості для релігійних громад, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку та використовуються для забезпечення своєї діяльності.

1.2.4. - 0,0 відсотка за 1 кв. метр для загальної площі об'єктів нежитлової нерухомості для юридичних осіб, які утримуються за рахунок державного та місцевого бюджетів.

1.3. Ставки податку на транспорт для юридичних та фізичних осіб, в тому числі нерезидентів, які мають зареєстровані в Україні згідно чинного законодавства — власні легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3 000 куб.см. на календарний рік у розмірі 25 000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.

1.4. Ставки акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів для суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі або громадського харчування, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів у розмірі 5 відсотків від вартості (з податком на додану вартість) реалізованих через роздрібну торговельну мережу підакцизних товарів.

1.5. Ставки земельного податку залишити на рівні минулого 2014 року.

 

2. Звільнити пенсіонерів, одиноких матерів, що виховують двох або декількох дітей віком до 18 років, інвалідів І та ІІ групи  від сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за об'єкти нежитлової нерухомості.

 

3.  Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії селищної ради з питань : соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету, підприємництва, торгівлі і побуту; агропромислового комплексу, комунального господарства, земельних відносин, будівництва, зв'язку та охорони довкілля.

 

4. Рішення селищної ради від 29 листопада 2013 року  №  1079 “Про встановлення ставок податку на нерухоме майно” відмінне від земельної ділянки” визнати таким, що втратило чинність.

 

                               Козівський

                         селищний  голова                                         Вацлавський П.Ю. 

 

 


 

                                                                                

КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

ШОСТЕ СКЛИКАННЯ

ОДИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Третє  засідання

РІШЕННЯ   

від 18 грудня  2014  року  №  1290 

Про  внесення змін до Правил

благоустрою селища Козова

 

         Відповідно до Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, керуючись пунктом 44 частини 1 статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”,  Козівська селищна рада

 

В И Р І Ш И Л А :

1. Частину 11 розділу 4  Правил благоустрою селища Козова, затверджених рішенням Козівської селищної ради від 17 січня 2012 р. № 389 “Про затвердження Правил благоустрою селища Козова” (далі - Правила)   викласти в такій редакції:

“- власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі житлових будинків, земельних ділянок укладають договори з особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання побутових відходів (ст. 35-1 “Про відходи”). Невиконання статті 35-1 ЗУ “Про відходи” тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340-1360 грн.) і на посадових осіб, громадян — суб'єктів підприємницької діяльності від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн.)”

 

2. Розділ 20 Правил викласти в такій редакції :

 

“20. Відповідальність за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів:

Законодавством  України  встановлено відповідальність, зокрема, за :

- порушення Правил благоустрою територій міст та інших населених пунктів (ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення) тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 80 неоподатковуваних  мінімумів доходів громадян (340-1360 грн.) і на посадових осіб, громадян — суб'єктів підприємницької діяльності — від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн.);

- знищення або пошкодження зелених насаджень або інших об'єктів озеленення населених пунктів (ст. 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення)- тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 10 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-510 грн.) і на посадових осіб або фізичних осіб- підприємців — від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 - 850 грн.);

- порушення правил тримання собак і котів, курей та інших домашніх птахів та тварин (ст. 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення) — тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-51 грн.) і попередження або накладення штрафу на посадових осіб — від 3 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51-85 грн.). Ті ж дії, що спричинили заподіяння шкоди здоров'ю людей або їх майну, та повторне вчинення такого порушення - накладення штрафу на громадян від 3 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51-85 грн.) з кофіскацією тварин і на посадових осіб — від 4 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (68-119 грн.);

- куріння тютюнових виробів у заборонених місцях (ст. 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення) тягне за собою попередження або накладення штрафу від 3 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51- 170 грн.). Повторне — накладення штрафу від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-340 грн.);

- порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші на території селища і в громадських місцях (ст. 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення) тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від 5 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85-255 грн.) накладення штрафу на посадових осіб та громадян — суб'єктів господарської діяльності — від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255-510 грн.). Повторне — накладення штрафу на громадян від 15 до 30  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255-510 грн.) із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян — суб'єктів господарської діяльності — від 50 до 150  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-2550 грн.) із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.

      Відповідно до ст 42 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” притягнення осіб, винних у порушенні законодавства у сфері благоустрою міста, до відповідальності, передбаченої законом, не звільняє їх від обов'язку відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення вимог цього законодавства.

       Шкода, завдана внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою міста, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення не залежно від сплати збору за забруднення навколишнього середовища та погіршення якості природних ресурсів у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс, методик, розрахунків щодо обрахування шкоди. Відсутність таких методик, розрахунків не може бути підставою для відмови у відшкодування шкоди. У такому разі шкода компенсується за фактичними витратами, затвердженими у встановленому порядку рішенням Козівської селищної ради, на облаштування одного квадратного метра території селища або базової вартості одного квадратного метра землі на відновлення порушеного стану об'єкту благоустрою або довкілля.”

 

3. Оприлюднити це рішення в газеті “Вільне слово”

 

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на інспектора по благоустрою Ферц І.В.

 

                        Козівський

                  селищний голова                                                    Вацлавський П.Ю.

 


 

                                                                                                                      ЗАТВЕРДЖЕНО

                                                                                                      рішенням Козівської селищної ради

                                                                                                      від 17 січня 2012 року  №  389 

  ПРАВИЛА    БЛАГОУСТРОЮ

 селища Козова

         Правила благоустрою  селища Козова  (далі – Правила) розроблені з врахуванням вимог законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про відходи», «Про охорону навколишнього середовища» та «Про благоустрій населених пунктів», Кодексу України про адміністративні правопорушення.

         Дія цих правил поширюється на відносини, що виникають у сфері благоустрою селища Козова, і спрямовується на створення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля, збереження і охорону навколишнього природного середовища, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення.

 

  1. Управління у сфері благоустрою селища  Козова.

         Управління у сфері благоустрою здійснює селищна рада та інші органи влади в межах повноважень згідно законодавства України.

         Рішення селищної ради щодо благоустрою території селища є обов’язковими для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

        Благоустрій здійснюється в обов’язковому порядку на всій території селища.

 

   2.  Повноваження  селищної ради у сфері благоустрою

Селищна рада  : 

-  затверджує правила благоустрою селища, програми та заходи благоустрою селища, забезпечує їх виконання;

-  створює  (у разі необхідності) органи і служби для забезпечення благоустрою селища, визначає повноваження цих органів (служб);

-  організовує роботу адміністративної комісії при виконкомі селищної ради;

-  організовує забезпечення на території селища чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях;

-  організовує місця відпочинку для населення;

-  розробляє схеми санітарного очищення селища;

-  визначає вільні від куріння місця;

-  за договорами з підприємствами, установами та організаціями забезпечує селище урнами для сміття, які встановлюються на тротуарах вулиць, бульварів і площ, біля кожної зупинки громадського транспорту;

-  визначає на конкурсних засадах підприємства, установи, організації (балансоутримувач), відповідальні за утримання об’єктів благоустрою, в тому числі прибережних смуг;

-  рішенням ради або його виконавчим комітетом закріплюють території за підприємствами, установами та організаціями по проведенню благоустрою;

-  забезпечує приведення централізованих водогонів і децентралізованих джерел у відповідність до санітарних норм і правил;

-  здійснює заходи  щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів; 

-  організовує роботи з винесення в натурі та влаштування прибережних захисних смуг вздовж річок та водойм;

-  затверджує правила утримання собак, котів, хижих тварин та здійснює контроль за їх утриманням;    

-  визначає та облаштовує місця захоронення трупів тварин та птиці;

-  залучає на договірних засадах кошти і матеріально-технічні ресурси юридичних та фізичних осіб для здійснення заходів з благоустрою селища;

-  здійснює контроль за станом благоустрою та утриманням території інженерних споруд та об’єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об’єктів, тощо;

 -  надає дозволи на розміщення на території об’єктів благоустрою будівель, споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, визнає обсяги пайової участі їх власників в утриманні об’єктів благоустрою;

-  визначає місця стоянок транспортних засобів на об’єктах благоустрою селища, графіки роботи кладовищ, зовнішнього освітлення та санітарного очищення території, терміни проведення робіт з реконструкції та капітального ремонту об’єктів благоустрою;

-  організовує виділення земельної ділянки під сміттєзвалище та облаштовує його згідно з санітарно-гігієнічними вимогами;

-  інформує населення про здійснення заходів з благоустрою селища;

-  проводить просвітницькі заходи з метою ознайомлення населення з вимогами нормативно-правових документів;                                                                                                

-  визначає в установленому порядку розміри відшкодувань юридичними та фізичними особами збитків, спричинених порушенням законодавства у сфері благоустрою.

 

   3. Повноваження органів самоорганізації населення (будинкові, вуличні  комітети) у сфері благоустрою селища.

Органи самоорганізації населення  : 

- вносять в установленому порядку на розгляд  селищної ради пропозиції з питань благоустрою селища;    

- організовують участь населення у виконанні робіт з благоустрою селища;

- беруть участь в розгляді селищною радою питань, пов’язаних з використанням і охороною вод та відтворення водних ресурсів, у проведенні перевірок стану виконання водокористувачами водоохоронних правил і заходів та вносять пропозиції з цих питань; 

-  здійснюють громадський контроль за дотриманням правил благоустрою територій селища, використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів;

-  інформують населення про здійснення заходів з благоустрою селища;

-  вирішують інші питання у цій сфері.

 

     4.   Обов’язки та права громадян у сфері благоустрою селища 

-  дотримуватись правил благоустрою селища;

-  утримувати в належному стані власне подвір’я, прибудинкову територію і суміжний з ними тротуар, пішохідну доріжку та відповідну частину дорожнього полотна;

-  проводити не менше одного разу на тиждень (субота) санітарний день, очищення (прибирання) подвір’я, прибудинкової території та суміжної з ними частини дороги (площі, тротуару, пішохідної доріжки) на вулицях індивідуальної забудови;

-  забезпечувати благоустрій земельних ділянок, наданих громадянам на правах власності чи користування;

-  складувати побутові відходи,  опале листя, органічні рештки тощо в господарствах індивідуальної забудови на території присадибної ділянки у компостних ямах або купах для подальшого використання їх як органічного добрива;

-  своєчасно скошувати або іншими методами знищувати бур’яни на присадибній, прибудинковій та прилеглих до них придорожніх територіях;

-  утримувати сторожових собак на прив’язі, або ж без прив’язі в закритих дворах, вольєрах, що виключає можливість  загрози здоров’ю громадян;

-  домашню птицю слід тримати ізольовано, у закритих приміщеннях або вольєрах, не допускати її вигул на дорогах, пішохідних доріжках, скверах, парках, землях загального користування,  що унеможливить контакт з дикою перелітною та синантропною птицею, особливо на час міграції диких птахів;

-  споруджувати туалети і зберігати гній на відстані не менше 30 метрів від джерел питної води;

-  на вулицях індивідуальної забудови регулярно проводити догляд та очищення кюветів (канав) водовідведення дощових та талих вод, як на власній присадибній ділянці, так і на прилеглій території навпроти присадибної ділянки відповідно існуючих меж даної ділянки (на землях загального користування – дороги, тротуари, пішохідні доріжки тощо);

-  укласти договір з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснювати оплату таких послуг та забезпечувати роздільне збирання побутових відходів; 

-  проводити захоронення трупів тварин та птиці на скотомогильнику який знаходиться за піщаним кар’єром селища;

-  вимагати від фізичних та юридичних осіб, відповідних органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади негайного виконання робіт з благоустрою територій, які ними  здійснюються, в разі якщо невиконання таких робіт може завдати шкоду життю, або здоров’ю громадян, їх майну та майну юридичної особи;

-  вносити на розгляд місцевої державної адміністрації, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій пропозиції з питань благоустрою селища;

-  на добровільних засадах здійснювати фінансування заходів з благоустрою територій селища, мікрорайону, вулиці або прибудинкової території за місцем проживання;

-  відшкодовувати в установленому порядку збитки, завдані порушенням законодавства з питань благоустрою населених пунктів.

 

   5.  Громадянам забороняється :  

-  вивозити і вивантажувати в невідведених для цього місцях (шляхи прибудинкових територій, річок та водойм, лісосмуг, ярів, канав і т.п.) відходи, траву, гілки, деревину, листя, сніг, сміття, використану тару, зокрема, пляшки, виготовлені з полімерних матеріалів;

-  засмічувати недокурками, папером, ганчір’ям, використаними квитками, лушпинням від насіння, іншими відходами та предметами вулиці, площі, парки, сквери, пляжі та інші громадські місця;

-  курити тютюнові вироби в громадських місцях, за винятком спеціально для цього відведених місць (відповідно до статті 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». Громадське місце – частина будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі підїзди, а також підземні переходи, стадіони);

-  псувати газони, пошкоджувати і самовільно вирубувати зелені насадження;

-  складувати будівельні матеріали, конструкції, обладнання за межами будівельних майданчиків;

-  порушувати (руйнувати чи псувати) вулично-дорожну мережу, дорожні знаки, інші об’єкти благоустрою селища;

-  випалювати суху природну рослинність або її залишки без дозволу органів контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища, або порушувати умови такого дозволу;

-  вивішувати оголошення на стінах будинків та інших споруд, павільйонів, опорах зовнішнього електроосвітлення та контактної мережі, деревах, встановлювати реклами у невідведених для цього місцях та без відповідного дозволу;

-  робити написи на тротуарах, стінах будинків та інших споруд, огорожах та інших місцях без відповідного дозволу або погодження;

- заправляти, мити, ремонтувати автомобілі, мотоцикли, мопеди та інші транспортні засоби на тротуарах, у парках, і скверах, на берегах річок та водойм;

-  утримувати собак та котів у місцях, де це заборонено відповідними правилами, незареєстрованих собак або вигулювати собак без повідків і намордників (крім собак у реєстраційних свідоцтвах на яких зроблено спеціальну відмітку) в невідведених для цього місцях;

-  порушувати права і законні інтереси громадян та інших суб’єктів благоустрою селища.                                                          

 

       6.  Права підприємства, установи та організації у сфері благоустрою селища.

-  брати участь у розробленні програм соціально-економічного та культурного розвитку селища і заходів з благоустрою їх територій;

-  брати участь в обговоренні проектів нормативно-правових актів з благоустрою селища;

-  вимагати зупинення робіт, що виконуються з порушенням правил благоустрою території селища, або призводять до їх нецільового використання;

-  вимагати негайного виконання робіт з благоустрою в разі, якщо невиконання таких робіт може завдати шкоду життю або здоров’ю громадян, їх майну та майну юридичної особи;

-  брати участь у роботі комісій з прийняття в експлуатацію нових, реконструйованих та капітально відремонтованих об’єктів благоустрою;

-  вносити на розгляд місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування пропозиції щодо поліпшення благоустрою селища.

 

     7.  Обов’язки підприємств, установ та організацій у сфері благоустрою селища

-  утримувати в належному стані території, надані їм в установленому законом порядку;

-  утримувати в належному стані закріплені за ними на умовах договору з балансоутримувачем об’єкти благоустрою (їх частини);

-  укладати договір з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснювати оплату таких послуг та забезпечувати роздільне збирання побутових відходів;

-  встановити урни для сміття при входах у будівлі державних, комерційних та інших форм власності установ, в торгівельні заклади, на території ринків; 

-  усувати на закріплених за ними об’єктах благоустрою (їх частинах) за власний рахунок та в установлені строки пошкодження інженерних мереж або наслідки аварій, що сталися з їх вини;

- усувати на закріплених за ними об’єктах благоустрою (їх частинах) наслідки надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру в установленому порядку;

-  проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними суб’єктів благоустрою (їх частин);

-  у процесі утримання об’єктів благоустрою (їх частин) дотримуватися відповідних технологій щодо їх експлуатації та ремонту, регулярно здійснювати заходи щодо запобігання передчасному зносу об’єктів, забезпечення умов функціонування та утримання їх у чистоті в належному стані;

-  забезпечувати очищення, справність і чистоту машин і механізмів, не допускати винесення грунту, бруду на шляхи, прибудинкові території;

-  при транспортуванні для запобігання розпилення або випадання вантажів, автотранспортники, вантажовідправники і вантажоутримувачі перед відправкою повинні вжити заходів, що виключають розпилення, або випадання з кузова сипучих вантажів, що перевозяться (ущільнити або закрити вантаж плівкою, брезентом);

-  відшкодувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою та охорони навколишнього природного середовища в порядку та розмірах, установлених законодавством України;

-  забезпечувати благоустрій земельних ділянок, наданих їм на праві власності чи праві користування відповідно до законодавства України.

 

      Підприємства, установи, організації які розміщуються на території об’єкта благоустрою, можуть утримувати закріплену за ними територію та брати пайову участь в утриманні цього об’єкта відповідно до законодавства України.

      Межі та режим використання закріпленої за підприємствами, установами, організаціями території визначають відповідні органи державної влади та органи місцевого самоврядування залежно від підпорядкування об’єкта благоустрою.

      Посадові особи підприємств, установ, організацій несуть відповідальність за невиконання заходів з благоустрою, а також за дії чи бездіяльність, що призвели до завдання шкоди майну або здоров’ю громадян, на власних та закріплених за підприємствами, установами, організаціями територіях відповідно до законодавства України.

 

         8. Балансоутримувачі об’єктів благоустрою

         Органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів об’єктів благоустрою державної та комунальної форм власності.

         Балансоутримувача об’єктів благоустрою, які перебувають у приватній власності, визначають їх власники.

        Балансоутримувач забезпечує належне утримання та своєчасний ремонт об’єкта благоустрою власними силами або може на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи, організації.

         Власник об’єкта благоустрою за поданням його балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту цього об’єкта на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Балансоутримувач об’єкта благоустрою несе повну відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

         На території об’єкта благоустрою відповідно до затвердженої містобудівної документації можуть бути розташовані будівлі та споруди торговельного, соціально-культурного, спортивного та іншого призначення. Власники цих будівель та споруд зобов’язані забезпечити належне утримання наданої їм у встановленому порядку земельної ділянки, а також можуть на умовах договору, укладеного з балансоутримувачем, забезпечувати належне утримання іншої закріпленої за ними території (прилеглої території) або брати пайову участь в утриманні об’єкта благоустрою.                                                

         Межі закріпленої території та обсяги пайової участі визначає власник об’єкта благоустрою.

 

      9.  Прийняття в експлуатацію об’єктів нового будівництва  реконструкції та капітального ремонту будівель і спору.

          Прийняття в експлуатацію об’єктів нового будівництва, реконструкції та капітального ремонту будівель і споруд без проведення комплексного благоустрою відповідної території забороняється.

         Прийняття в експлуатацію об’єктів нового будівництва, реконструкції та капремонту будівель і споруд, у проектній документації яких передбачається озеленення прибудинкової території, здійснюється державною комісією з обов’язковою участю органів місцевого самоврядування.

 

     10. Утримання та благоустрій прибудинкової території  багатоквартирного житлового будинку

           Утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем  цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувач уклав відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.

 

      11. Благоустрій  присадибної ділянки

              Благоустрій присадибної ділянки проводиться її власником або користувачем цієї ділянки.

              Власник або користувач присадибної ділянки повинен забезпечувати належне утримання території загального користування, прилеглої до його присадибної ділянки.

               Благоустрій присадибної ділянки, на якій розміщені житлові будинки, господарські будівлі та споруди, що в порядку, визначеному законодавством, взяті на облік або передані в комунальну власність як безхазяйні, проводиться відповідним органом місцевого самоврядування.

 

      12. Будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний  ремонт будівель і споруд на території загального користування

            Будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт будівель і споруд на території загального користування здійснюються на підставі дозволу і на виконання будівельних робіт, наданого в порядку, визначеному законодавством.

 

     13. Охорона та відновлення зелених насаджень

             Охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах селища під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, газової, водопровідної та каналізаційної мереж.

           За зелені насадження, які знесені під час проведення будівництва або інших робіт і які не можуть бути відновлені після завершення цих робіт, проводиться грошова компенсація за встановленим законодавством порядком або проводиться компенсаційна висадка зелених насаджень в іншому місці за погодженням з органом місцевого самоврядування.

             Охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об’єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, залежно від підпорядкування об’єкта благоустрою, а на земельних ділянках, переданих у власність, наданих у постійне користування або в оренду – за рахунок коштів їх власників або користувачів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку.

            Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється у встановленому законодавством порядку. У випадку проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу власники та землекористувачі земельних ділянок мають право відрізати корені та гілки дерев і кущів, які проникають із сусідньої земельної ділянки, якщо таке проникнення є перешкодою у використанні земельної ділянки за цільовим призначенням та керуватись вимогами добросусідства.

            Гілки дерев та кущів не повинні перетинати межі сусідньої ділянки хіба що за умови дозволу власника сусідньої ділянки.

             Негайне видалення пошкоджених дерев або кущів (їх частин) може здійснюватися підприємствами, установами, організаціями або громадянами в разі, якщо стан пошкоджених зелених насаджень загрожує життю, здоров’ю громадян, а також майну громадян або юридичних осіб з наступним оформленням документів в установленому порядку.

 

        14.  Освітлення об’єктів благоустрою

            Власники об’єктів благоустрою забезпечують освітлення цих об’єктів відповідно до вимог державних стандартів, норм і правил.

            Забезпечення, утримання, належного функціонування та збереження освітлювальних приладів на території об’єктів благоустрою, впровадження енергозберігаючих технологій та обладнання здійснюються балансоутримувачами цих об’єктів благоустрою.

 

        15.  Поводження з відходами

               Формування системи поводження з відходами здійснюється шляхом використання найбільш ефективних і безпечних технологій за мінімальних економічних витрат, найбільш вигідних для селища схем і методів збирання, перевезення та знешкодження цих відходів з урахуванням щільності забудови, типів та наявного парку сміттєвозів, сміттєзбірників у порядку, визначеному законодавством України.

 

        16. Фінансування заходів з благоустрою селища

            Фінансування заходів з благоустрою селища, утримання та ремонт об’єктів благоустрою за рахунок коштів їх власників або користувачів, якщо це передбачено умовами  відповідних договорів, а також за рахунок пайових внесків власників, будівель і споруд, розміщених на території об’єктів благоустрою, інших передбачених законом джерел фінансування.

             Фінансування  заходів з благоустрою селища може здійснюватися за рахунок коштів державного бюджету, місцевих бюджетів, коштів підприємств, установ, організацій, добровільних внесків, юридичних осіб та громадян, інших джерел, передбачених законом.

              Відповідно до закону за рахунок коштів підприємств, установ, організацій фінансуються заходи, спрямовані на :

-  благоустрій виконання робіт з ремонту і реконструкції доріг внутрішньогосподарського користування, озеленення, утримання в належному стані території, яка їм належить на праві власності або праві користування;

-  усунення на закріплених за ними об’єктах благоустрою (їх частинах) пошкодження інженерних мереж, елементів благоустрою, а також наслідків аварій, що сталися  з їх вини.

                Благоустрій  при будинкових територій об’єктів нового будівництва, реконструкції та капітального ремонту будівель та споруд здійснюються за рахунок коштів забудовників (інвесторів).

                Благоустрій прибудинкової території співвласників багатоквартирного будинку в разі передачі земельної ділянки в їх спільну сумісну власність здійснюється за рахунок коштів співвласників багатоквартирного будинку.

               Підприємства, установи, організації на умовах договору, укладеного з балансоутримувачем об’єкта благоустрою можуть здійснювати часткове фінансування утримання закріпленої за ними території або брати пайову участь у фінансуванні утримання в належному стані всього об’єкта благоустрою

                 Підприємства, установи, організації можуть на добровільних засадах здійснювати внески фінансування заходів з благоустрою території селища.

 

        17.  На об’єктах благоустрою забороняється  :

-  виконувати земляні, будівельні та інші роботи без дозволу, виданого в установленому законодавством порядку; 

-  самовільно влаштовувати городи, створювати, пошкоджувати, або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо;        

-  вивозити і звалювати в невідведених для цього місцях  - сміття, траву, гілки, деревину, листя, сніг;

-  виливати рідкі відходи (рідина з септиків, рідка частина гною) в потічки, річки, ставки, кювети водовідведення дощових та талих вод;

-  викидати у контейнери для сміття будівельні відходи, гній, грунт, листя та траву, великогабаритні відходи. Для вивезення даних відходів потрібно замовляти техніку та оплатити її послуги. Послуга по вивезенню твердих побутових відходів на території селища Козова є платною відповідно укладеного договору, наявність якого є обов’язковою де ця послуга надається;

-  складувати будівельні матеріали, конструкції, обладнання (цегла, камінь, будівельні блоки, лісоматеріали, металоконструкції, сільськогосподарське             причіпне  - навісне обладнання) за межами будівельних майданчиків, присадибних ділянок, червоних ліній забудови;

-  самовільно встановлювати об’єкти зовнішньої реклами, торгівельні лотки, павільйони, кіоски , інформаційні таблички та щити, тощо;

-  встановлювати вивіску, яка не відповідає наступним вимогам :

Вивіскою називається табличка з інформацією про найменування особи, знаки для товарів та послуг, що належить цій особі, профіль її діяльності, про час роботи, розташування закладу, вказувати на вхід у нього. Вивіска не повинна псувати структурну забудову, стилістичну єдність фасаду, пошкоджувати елементи будівлі та закривати вікна. Матеріали, які використовуються при виготовленні вивісок повинні відповідати сучасним вимогам якості та дизайну. Вивіска розміщується на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху, або на поверсі де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення. Якщо у будівлі знаходиться декілька власників (орендарів), то їх вивіски повинні розташовуватись на табличках однакового розміру, розміщених біля входу у будівлю (приміщення), або у належних їм вітринах чи вікнах, Вище вказане встановлення проводиться відповідно дозволу. Дозвіл на встановлення вивісок надає виконавчий комітет Козівської селищної ради після погодження відділом регіонального розвитку містобудування та архітектури Козівської РДА, якщо розміщення вивіски непередбачено проектно документацією цієї будівлі (споруди) з відповідним положенням та дозволом (враховуючи належність до пам’яток архітектури тощо).

-  самовільно встановлювати технічні засоби організації дорожнього руху (спеціальні дорожні знаки, інформаційні табло, дорожня розмітка, сигнальні стовпчики, транспортні та пішохідні огородження різних типів, світлофорне обладнання тощо;

-  випасати худобу, вигулювати та дресирувати тварин у не відведених для цього місцях (парках, скверах, дендропарках, майданах тощо);

-  здійснювати ремонт, обслуговування та миття транспортних засобів, машин, механізмів у не відведених для цього місцях (крім випадків проведення негайного ремонту при аварійній зупинці).

 

        18.  Відшкодування збитків, завданих об’єкту  благоустрою.

                  Збитки, завдані об’єкту благоустрою в результаті порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, підлягають відшкодуванню в установленому порядку.

                  У разі, якщо пошкодження чи знищення елементів благоустрою здійснюється балансоутримувачем у ході усунення аварії на власних інженерних мережах чи власних об’єктах, або якщо особу, яка пошкодила чи знищила елементи благоустрою, не виявлено, відновлювальні роботи проводяться за рахунок власника об’єкта благоустрою.

 

        19. Контроль за дотриманням законодавства у сфері благоустрою  території селища

               Згідно із законодавством державний контроль за дотриманням законодавства у сфері благоустрою території селища здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства та місцевою державною адміністрацією. 

               Самоврядний контроль у сфері благоустрою селища здійснюється селищною радою та її виконавчим органом.

               Самоврядний контроль за станом благоустрою селища здійснюється шляхом  :

-  проведення перевірок території;

-  розгляду  звернень підприємств, установ, організацій та громадян;

-  участі в обговоренні проектів благоустрою території селища, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій;

-  подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об’єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, правил благоустрою території селища.

 

         20. Відповідальність за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів

              Законодавством України встановлено відповідальність, зокрема, за :

- порушення правил благоустрою територій міст та інших населених пунктів (стаття 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення);

-  знищення або пошкодження зелених насаджень, або інших об’єктів озеленення населених пунктів (ст. 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення);

-  порушення правил утримання котів і собак (ст. 154 КУпАП);

-  куріння тютюнових виробів у заборонених місцях (стаття 175-1 КУпАП);

-  порушення вимог законодавства та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місяцях (стаття 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

         Відповідно до ст. 42  Закону України «Про благоустрій населених пунктів» притягнення осіб, винних у порушенні законодавства у сфері благоустрою населених пунктів, до відповідальності передбаченої законом, не звільняє їх від обов’язку  відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення вимог цього законодавства.

         Шкода завдана внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс, методик, розрахунків щодо обрахування шкоди. Відсутність таких такс, методик, розрахунків не може бути підставою для відмови у відшкодуванні шкоди. У такому разі шкода компенсується за фактичними витратами, затвердженими в установленому порядку рішенням органів місцевого самоврядування, на облаштування одного квадратного метра території міста або базової вартості одного квадратного метра землі на відновлення порушеного стану об’єкта благоустрою або довкілля.

 

                          Секретар Козівської

                              селищної ради                                           Скобляк І.Р.