КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

П’ЯТНАДЦЯТА СЕСІЯ

Перше  засідання

 ПРОЕКТ РІШЕННЯ

 

 

від 21 грудня 2017 року  № ___

 

Про  селищний бюджет на 2018 рік

 

Розглянувши та обговоривши проект селищного бюджету на 2018 рік, враховуючи пропозиції постійної комісії селищної ради, керуючись пунктом 23) частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статтею 77 Бюджетного Кодексу України, Козівська селищна рада

 

                                                    В И Р І Ш И Л А :

1.Визначити на 2018 рік :

- доходи селищного бюджету в сумі 10998,0 тис. грн., в тому числі доходи загального фонду селищного бюджету в сумі 10792,0 тис. грн., доходи спеціального фонду селищного бюджету в сумі 206,10 тис. грн., в тому числі бюджету розвитку в сумі 197,6 тис. грн. згідно з додатком № 1 цього рішення;

-  видатки селищного бюджету в сумі 10878,0 тис. грн., в тому числі видатки загального фонду селищного бюджету в сумі 5949,0 тис. грн., видатки спеціального фонду селищного бюджету в сумі 4929,0  тис. грн.;

-  надання кредитів з селищного бюджету в сумі 120,0 тис. грн., в тому числі надання кредитів із загального фонду селищного бюджету в сумі 120,0 тис. грн. згідно з додатком  №  4  до цього рішення;

-  профіцит селищного бюджету у сумі 4731,4 тис. грн., в тому числі загального фонду селищного бюджету в сумі 4731,4 тис. грн. згідно з додатком  № 2 до цього рішення;

-   дефіцит спеціального фонду селищного бюджету у сумі 4731,4 тис. грн. згідно з додатком  №  2 до цього рішення.

 

  1. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів селищного бюджету на 2018 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами, у тому числі по загальному фонду в сумі 5949,0 тис. грн. та спеціальному фонду в сумі 4929,0 тис. грн. згідно з додатком № 3 до цього рішення.

 

  1. Визначити оборотний касовий залишок бюджетних коштів Козівського

    селищного бюджету в сумі 10 тис. грн.

 

  1. Затвердити на 2018 рік перелік об’єктів,, фінансування яких буде

     здійснюватися за рахунок коштів бюджету розвитку згідно з додатком                                 

     №  6 до цього рішення.

     

 

                                      

 

  1. Затвердити перелік захищених статей видатків загального фонду селищного     

           бюджету на 2018 рік за їх економічною структурою :

  • оплата праці працівників бюджетних установ;
  • нарахування на оплату праці;
  • оплата комунальних послуг та енергоносіїв;
  • поточні трансферти населенню.

 

  1. Затвердити в складі видатків селищного бюджету кошти на реалізацію 

         місцевих (регіональних) програм у сумі 2830,9  тис. грн. згідно з додатком

         №  7  до цього рішення.

                                                       

  1. Відповідно до статей 43 та 73 Бюджетного кодексу України надати право

         Козівській селищній раді отримувати у порядку, визначеному Кабінетом

         Міністрів  України :

 

  • позики на покриття тимчасових касових розривів місцевого бюджету, пов’язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов’язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду.

 

  1. Розпоряднику коштів селищного бюджету забезпечити в першочерговому

         порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ

         відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та

         розміру мінімальної заробітної плати; на проведення розрахунків за

         електричну енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та

         послуги зв’язку. Затвердити ліміти споживання енергоносіїв у натуральних

         показниках для кожної бюджетної установи, виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань.

 

  1. Установити, що у загальному фонді селищного бюджету на 2018 рік до доходів

     належать надходження, визначені ст. 64 Бюджетного кодексу України.

 

  1. Установити, що джерелами формування спеціального фонду селищного

      бюджету України на 2018 рік у частині доходів є надходження, визначені 

      ст. 69 Бюджетного кодексу України.

 

  1. Додатки 1, 2, 3, 4, 6, 7, до цього рішення є його невід'ємною частиною.

 

 

 

 

                     Козівський селищний голова                                   Адамів Я.Б.

 

  

          Додаток  6
До рішення сесії Козівської селищної ради від 21 грудня 2017 р._____
 
         Перелік об’єктів, видатки на які у 2018  році будуть проводитися за рахунок коштів бюджету розвитку
                 
  Код тимчасової класифікації видатків  та кредитування бюджету Код функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету Козівська селищна рада Назва об"єктів відповідно проектно-кошторисної документації  тощо  Загальний обсяг фінансування будівництва Відсоток завершеності будівництва об"єктів на майбутні роки Всього видатків на завершення будівництва об"єктів на майбутні роки Разом видатків на поточний рік
    7300 Реалізація заходів щодо інвестиційного розвитку території Будівництво каналізаційного колектора від ЦРКЛ по вул.Корольова,Л.Українки,О.Кобилянської та Надрічна  в смт.Козова Терноп. Обл. 1200000     1200000
    7300 Реалізація заходів щодо інвестиційного розвитку території Будівництво водопроводу в смт.Козова Терноп.обл.(від водозабору по вул.Народичівська до водопров.по вул.Грушевського) 1200000     1200000
    7300 Реалізація заходів щодо інвестиційного розвитку території Будівнництво підземного водозабору для забезпечення водопостачання жителів вулиць Коновальця і Шевченка селища Козова Козівського р-ну Терноп.обл.(20%) 427007     427007
    7440 Утримання та розвиток інфраструктури доріг Капітальний ремонт вулиці Грушевського смт.Козова Козівського р-ну Терноп.обл. 1994393     1994393
    7300 Реалізація заходів щодо інвестиційного розвитку території Будівництво пам"ятного знаку Чорнобильцям  50000     50000
    7670 Внески до статутного капіталу  Капітальні трансферти підприємствам (установам,організаціям)(придбання дозвільних документів ) 19200     19200
                 
      Всього    4 890 600,0     4 890 600,0
* Капітальні видатки, пов’язані з утриманням бюджетних установ, відображаються в розрізі головних розпорядників бюджетних коштів загальною сумою.      
                   Козівський селищний голова                                                                                                                                                       Я.Б.Адамів

 

 

 

 

 

 

Перелік  місцевих ( регіональних) програм, які фінансуються за рахунок коштів Козівського селищного бюджету у 2018 році

 

 

 

 

 

 

 

..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Код   тимчасової класифікації видатків місцевих     бюджетів

 

Назва головного розпорядника коштів

Найменування програми

Загальний фонд

Спеціальний фонд

Разом

 

 

 

001

Козівська селищна рада

 

 

 

 

 

6030

Організація  благоустрою населених пунктів

Програма на проведення та фінансування робіт,пов”язаних з благоустроєм на території смт.Козова

1440000

 

1440000

 

6030

Організація благоустрою населених пунктів

Програма фінансової підтримки комунального  підприємства “Козова комунсервіс “

257000

 

257000

 

6030

Організація благоустрою населених пунктів

Програма фінансування заходів з проведення деритизації відкритих стацій від мишовидних гризунів на території селища Козова

3000

 

3000

 

3230

Інші заклади та заходи

Програма заходів матеріальної допомоги з фонду соціального захисту населення

148400

 

148400

 

4080

Інші заклади та заходи в галузі культури і мистецтва

Програма святкування визначних дат в смт.Козова

64500

 

64500

 

3133

 Інші заходи та заклади молодіжної політики

Програма підтримки і розвитку творчих,талановитих дітей та молоді селища Козова на 2014-2020 роки

18000

 

18000

 

7440

Утримання та розвиток інфраструктури доріг

Програма заходів на проведення та фінансування робіт,пов”язаних з будівництвом, ремонтом та утриманням автомобільних доріг в смт.Козова впродовж 2018 року

600000

 

600000

 

9800

Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету

Програма організаційного забезпечення виконання повноважень Козівського відділення  Бучацької  ОДПІ на 2017-2018 роки

20000

 

20000

 

9800

Субвенція з місцевого бюджету державном ному  бюджету

Програма сприяння поліції у підвищенні рівня безпеки громадян на території селища на 2018 рік

20000

 

20000

 

3200

Організація та  проведення громадських робіт

Програма на проведення громадських робіт на території Козівської селищної ради

60000

 

60000

 

8831

Надання кредиту

Програма “Селищна програма індивідуального  житлового будівництва смт.Козова ”Власний дім

120000

 

120000

 

7130

Здійснення заходів із землеустрою

Програма оплати послуг по виготовленню проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок,розмежування державної та комунальноївласності,інвентаризаціїземель,виготовлення звітів про експертно-грошову оцінкуземельних ділянок та по проведенню земельних торгів

 

30000

 

 

3230

Інші заклади та заходи

Програма стимулювання жителів селища Козова для  проходження строкової військової служби та за контрактом у Збройних Силах України в 2018 році

25000

 

25000

 

3230

Інші заклади та заходи

Програма надання матеріальної допомоги учасникам і постраждалим  учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей ,а також членам сімей загиблих під час здійснення  АТО -жителям  смт.Козова на 2018 рік

25000

 

25000

 

Всього

 

 

2800900

30000

2830900

 

 

 

 


 

 

КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

П’ЯТНАДЦЯТА СЕСІЯ

Перше  засідання

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

 

від 21 грудня 2016 року  № 1

 

Про затвердження переліку видів оплачуваних робіт

та їх фінансування у 2018 році

 

   На виконання статті 31 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 року № 5067-VI із змінами, враховуючи висновки комісії з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету, підприємництва, торгівлі та побуту від 18.12. 2017 р., керуючись статтями 25, 26, 59, 64, 65 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні ”, Козівська селищна рада

 

                                                   В И Р І Ш И Л А :

 

  1. Затвердити перелік громадських робіт та визнати на території смт Козова
    • наступні види оплачуваних громадських робіт, що мають суспільно-корисну
    • спрямованість, відповідають потребам та сприяють їх соціальному розвитку,
    • а саме :
    • - по благоустрою та озелененню території селища (кладовищ, придорожніх та
    • прибережних смуг, парків та скверів тощо);
  • пов’язані з обслуговуванням об’єктів соціальної сфери (дитячі садки, будинки культури, спортивні та дитячі майданчики);
  • по догляду за пам’ятниками та пам’ятними знаками на території селища.
  1. У разі залучення зареєстрованих безробітних до громадських робіт на території

    селища фінансування організації таких робіт, які зазначені в пункті один цього

    рішення, здійснювати пропорційно-рівними частинами за рахунок коштів

    місцевих бюджетів та Фонду загальнообов’язкового державного соціального

    страхування України на випадок безробіття.

  1. Виділити кошти в сумі 60000.00 (шістдесят тисяч) гривень для фінансування

     громадських робіт.

  1. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника селищного

    голови з питань діяльності виконавчого комітету Михайліва М.П. та головного

    бухгалтера селищної ради Пітку М.В.

 

 

 

                               Козівський

                         селищний  голова                                          Адамів Я.Б.

 


 

 

 

КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

П’ЯТНАДЦЯТА СЕСІЯ

Перше  засідання

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

 

від 21 грудня 2017 року  №  2

 

Про затвердження Програм Козівської

селищної ради на 2018 рік

 

   Заслухавши та обговоривши інформацію головного бухгалтера селищної ради Пітки М.В. про програми , фінансування яких буде проводитись за рахунок коштів селищного бюджету, враховуючи висновки постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету, підприємництва, торгівлі та побуту від 18.12.2017 р., керуючись статтями 25, 26, Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Козівська селищна рада

 

                                                   В И Р І Ш И Л А :

 

        Затвердити наступний перелік Програм Козівської селищної ради на

2018 рік , фінансування яких буде проводитись за рахунок коштів селищного бюджету :

 

  1. Програма заходів матеріальної допомоги з фонду соціального захисту населення (додаток 1).
  2. Програма святкування визначних дат (додаток 2).
  3. Програма на проведення та фінансування робіт, пов’язаних з благоустроєм на території селища Козова (додаток 3).
  4. Програма по поточному ремонту комунальних доріг селища (додаток 4).
  5. Програма на здійснення видатків, пов’язаних з іншими заходами (додаток 5).
  6. Програма заходів щодо енергозбереження (додаток 6).
  7. Програма по оплаті послуг по виготовленню проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розмежування державної та комунальної власності, інвентаризації, виготовлення звітів про експертно-грошову оцінку та проведення земельних торгів (додаток 7).
  8. Програма заходів, пов’язаних із роковинами Чорнобильської аварії

( встановлення пам’ятного знаку учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС) (додаток 8).

  1. Програма фінансування заходів з проведення дератизації від мишовидних гризунів на території селища (додаток 9).
  2. Програма заходів щодо покращення екологічної ситуації, охорони та раціонального використання природних ресурсів (додаток 10).
  3. Програма проведення громадських робіт на території смт Козова

     (додаток 11).

 

  1. Програма стимулювання жителів селища Козова для проходження строкової

     військової служби та за контрактом у Збройних Силах України в 2018 році

     (додаток 12).

  1. Програма сприяння поліції у підвищенні рівня безпеки громадян на

     території селища на 2018 рік (додаток 13).

  1. Програма надання матеріальної допомоги учасникам і постраждалим

     учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей, а також членам

     сімей загиблих під час здійснення АТО – жителям смт Козова на 2018 рік

     (додаток 14).

   15.Програма фінансової підтримки комунального підприємства "Козова комунсервіс"на 2018 рік

     (додаток 15).

 

 

 

 

 

 

                             Козівський

                         селищний  голова                                          Адамів Я.Б.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                ДОДАТОК 1

                                                                                          до рішення Козівської селищної ради

                                                                                          від 21 грудня 2017 року  №  …

 

                            ПРОГРАМА

        заходів матеріальної допомоги з фонду соціального захисту населення на

                    2018 рік.

                  Загальні положення.

     Питання соціального захисту та соціального забезпечення незахищених верств населення є надзвичайно актуальними, що зумовлено загальними демографічними процесами та характеристиками умов життя громадян.

     Створення умов соціальної захищеності населення, можливість для участі в економічній, політичній і соціальних сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя, підтримка сімей в похованні близьких (непрацюючих громадян), надання матеріальної допомоги соціально-незахищеним верствам населення смт Козова, надання матеріальної допомоги з нагоди урочистих подій, свят та інше, є важливим завданням виконавчого комітету Козівської селищної ради.

                   Мета програми.

    Метою програми є розроблення заходів, спрямованих на забезпечення соціального захисту соціально-незахищених верств населення смт Козова. Фінансування програми здійснюється за рахунок коштів, передбачених в загальному фонді бюджету смт Козова на 2018 рік.

                  Основні завдання програми.

    Основним завданням програми є :

- визначення і задоволення потреб населення смт Козова у соціальній допомозі;

-організація соціального та інших видів обслуговування;

- здійснення додаткових заходів із соціального захисту пенсіонерів, інвалідів та

   малозахищених верств населення;

- покращення системи обслуговування самотніх непрацездатних громадян;

- своєчасне надання соціальної допомог громадянам, які потребують особливої підтримки.

                 Основні заходи щодо реалізації програми.

  1. Проводити рейди-перевірки умов життя ветеранів війни та праці, а також малозабезпечених верств населення з метою обстеження матеріально-побутових умов проживання.
  2. Продовжити роботу по виявленню малозабезпечених громадян, які потребують постійної допомоги, і визначити форми їх соціального обслуговування.
  3. Здійснювати надання соціальної допомоги на дому самотнім та непрацездатним громадянам похилого віку.
  4. Сприяти виділенню матеріальної допомоги жителям смт Козова, а в окремих випадках жителям інших населених пунктів для покращення житлово-побутових умов, на лікування, операції та інші потреби.

                 Порядок реалізації програми соціального захисту окремих категорій

                населення.

  1. Надання одноразової матеріальної допомоги на поховання деяким категоріям громадян у випадках передбачених законодавством.

   Виплата допомоги на поховання, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 99 проводиться відповідно до затвердженого Порядку надання допомоги на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого.

 Для виплати допомоги на поховання повинні бути подані такі документи:

 - заява особи, що здійснила поховання;

 - довідка про смерть, видана органами відділу реєстрації актів цивільного стану;

 - довідка про місце проживання померлої особи;

 - документ про те, що померла особа на день смерті не працювала, навчалась чи

   перебувала на обліку як отримувач допомоги на дитину відповідно до Закону

   України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» або Закону України «Про

   державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам»;

 - довідку з центру зайнятості про те, що на обліку в центрі зайнятості померла особа

   не перебувала;

 - довідка з місця проживання про не перебування померлої особи на утриманні (у разі

   смерті утриманця);

 - паспорт чи інший документ, що посвідчує особу виконавця волевиявлення

   померлого або особи, яка зобов'язалася поховати померлого.

Відповідальні виконавці : виконавчий комітет Козівської селищної ради.

Термін виконання : впродовж 2018 року.

  1. Надання одноразової матеріальної допомоги соціально-незахищеним верстам населення.

  Матеріальна допомога надається згідно рішення виконкому про наявності наступних документів :

 - заява;

 - акт обстеження житлово-побутових умов заявника;

 - медичні документи (у разі потреби);

 - довідка з місця проживання про склад сім'ї ;

 - документи про доходи всіх дорослих членів сім'ї та інші доходи (аліменти, пенсія та

   ін.);

 - копії пільгових документів (при наявності).

   Допомога надається один раз на рік. Розмір допомоги встановлюється виконавчим комітетом Козівської селищної ради після всебічного аналізу поданих документів. Повторне звернення із заявою щодо надання одноразової метеріальної допомоги можливе не раніше, ніж через 6 місяців після одержання допомоги (крім виняткових обставин).

Відповідальні виконавці : виконавчий комітет Козівської селищної ради.

Термін виконання : впродовж 2018 року.

  1. Надання одноразової матеріальної допомоги громадянам на лікування.

   Одноразова матеріальна допомога на лікування надається за письмовою заявою одержувача, за наявності документа, що підтверджує необхідність лікування та акта обстеження матеріально-побутових умов проживання (крім виняткових обставин). Розмір допомоги встановлюється виконавчим комітетом Козівської селищної ради після всебічного аналізу поданих документів.

Відповідальні виконавці : виконавчий комітет Козівської селищної ради.

Термін виконання : впродовж 2018 року.

  1. Надання одноразової матеріальної допомоги громадянам, які постраждали від пожежі або стихійного лиха.

   Одноразова матеріальна допомога громадянам, які постраждали від пожежі або стихійного лиха надається за письмовою заявою одержувача за наявності довідки, підтверджуючої факт пожежі, акту обстеження на предмет нанесених збитків від пожежі або стихійного лиха, акту обстеження матеріально-побутових умов проживання. Видатки на всі вищевказані виплати здійснюються за рішенням виконавчого комітету селищної ради в межах асигнувань, передбачених в селищному бюджеті за КФКВ 090412 «Інші видатки на соціальний захист населення».

Відповідальні виконавці : виконавчий комітет Козівської селищної ради.

Термін виконання : впродовж 2018 року.

  1. Надання одноразової матеріальної допомоги учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, дітям-інвалідам, інвалідам дитинства, інвалідам І, ІІ, ІІІ груп.

   Відповідно до Законів України «Про охорону дитинства», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та «Про реабілітацію інвалідів в Україні» надавати одноразову матеріальну допомогу для проведення лікування, проведення оперативного втручання та вирішення скрутного матеріального становища дітям-інвалідам, інвалідам з дитинства та інвалідам смт Козова. Матеріальна допомога надається згідно рішення виконавчого комітету Козівської селищної ради при наявності наступних документів :

- заява;

- акт обстеження житлово-побутових умов заявника;

- медичні довідки ( у разі потреби);

- довідка з місця проживання про склад сім'ї;

- документи про доходи всіх дорослих членів сім'ї та інші доходи (аліменти, пенсія та ін.);

- ідентифікаційний код заявника;

- копії пільгових документів.

   Допомога видається один раз на рік. Розмір допомоги встановлюється виконавчим комітетом Козівської селищної ради після всебічного аналізу поданих документів. Повторне звернення із заявою щодо надання одноразової метеріальної допомоги можливе не раніше, ніж через 6 місяців після одержання допомоги (крім виняткових обставин). Видатки на виплати здійснюються за рішенням виконавчого комітету селищної ради в межах асигнувань, передбачених в селищному бюджеті за КФКВ 090412 «Інші видатки на соціальний захист населення».

Відповідальні виконавці : виконавчий комітет Козівської селищної ради.

Термін виконання : впродовж 2018 року.

       

 

 

 

 

   Секретар  селищної  ради                                                      Смерека С.В.                

 

 

 

 

 

 

         

                                                                                                        ДОДАТОК 2

                                                                                          до рішення Козівської селищної ради

                                                                                          від 21 грудня 2017 року  №  ….

                                 

 

                                                         ПРОГРАМА

          святкування визначних  дат в смт Козова на 2018 рік

 

                        Загальні положення

     На  території смт Козова протягом кожного року відбувається велика кількість різних культурних, урочистих та святкових заходів. Тому значна увага мешканців селища  зосереджена на рівні організації та проведенні всіх заходів з нагоди державних, професійних та інших місцевих свят та урочистостей.

    Ця Програма визначає основні напрямки проведення заходів, присвячених державним та місцевим святам, а також заходів по увічненню пам’яті загиблих та вшануванню ветеранів війни, праці, заслужених працівників різних галузей народного господарства на 2018 рік.

   Актуальність і необхідність створення такої Програми підкріплюється Конституцією України, Законами України, указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України щодо святкування Дня Перемоги, Дня солідарності трудящих, Дня Незалежності та інших знаменних дат.

 

  1. Визначення проблеми

    У складних умовах економічної та політичної кризи української держави питання культурного та духовного розвитку суспільства відходить на другий план. З метою формування у громадян України почуття патріотизму, поваги до свого історичного минулого, до людей інших національностей, відродження та збереження національних традицій та культурної спадщини необхідно значно більше уваги приділяти втіленню культурних програм, направлених на підвищення духовно-морального розвитку населення. На жаль, безліч цікавих ідей та культурних проектів не реалізуються у зв'язку з відсутністю належної фінансової підтримки.

    За таких обставин актуальним є розроблення Програми відзначення визначних та святкових дат в смт Козова на 2018 рік.

  1. Мета Програми

    Основною метою Програми є виховання у мешканців селища почуття патріотизму до рідної країни, організація їх дозвілля у святкові дні, проведення та фінансова підтримка різноманітних культурних заходів, увічнення пам'яті видатних діячів та вшанування ветеранів війни, праці, заслужених працівників селища.

 

  1. Шляхи і засоби розв’язання проблеми

    Основним механізмом реалізації Програми  є:

 -         організація та проведення святкових та урочистих заходів у дні відзначення

           Всеукраїнських та місцевих визначних дат;

-         проведення концертно-розважальних програм та народних гулянь на

           майданчиках та вулицях селища;

-         привітання та нагородження мешканців селища з нагоди свят та ювілейних

          дат;

-         святкове оформлення території смт Козова.

 

  1. Завдання та заходи Програми

    Першочерговими завданнями Програми повинні стати:

 -        надання можливості жителям громади та гостям разом (колективно)

          відзначати державні та місцеві свята;

-         проведення концертно-розважальних програм, свят на високому

           професійному художньому та організаційному рівнях;

-         виховання у людей необхідності спілкування між собою, почуттів людяност

          і доброзичливого відношення один до одного.

 

  1. Фінансове забезпечення Програми

    Фінансове забезпечення Програми здійснюється в межах видатків, затверджених у бюджеті Козівської селищної ради .

    В ході реалізації заходів Програми можливі коригування, зміни та уточнення обсягів фінансування, пов’язані з фактичним надходженням коштів до бюджету селища  та виходячи з його реальних можливостей.

 

  1. Очікувані результати

 Виконання заходів Програми дозволить досягти:

-         підвищення патріотизму до рідної країни;

-         підвищення поваги до історичного минулого;

-         зміцнення почуттів інтернаціоналізму і поваги до людей різних

          національностей;

-         збереження народних традицій, свят та обрядів;

-         забезпечення конституційного права жителів громади на задоволення

          культурних потреб, підвищення рівня народної та професійної творчості;

-         зниження злочинності та випадків порушення громадського порядку;

-         зміцнення позицій смт Козова як культурного центру.

 

 

ЗАХОДИ

щодо виконання Програми святкування визначних дат

 

 

Перелік заходів Програми

Строки виконання заходу

Виконавці

Джерела фінансу-вання

Орієнтовні

обсяги фінансових ресурсів, тис. грн.,

 

Очікувані результати

 

2018 рік

 

1.

 Відзначення Дня соборності України, Дня пам’яті героїв Крут,Міжнародний день пам’яті голокосту

 

Січень

 

Виконавчий комітет

Бюджет  селища

 

2,5

Зміцнення почуття патріотизму у мешканців селища

 2.

Відзначення річниці виведення військ з Афганістану, День вшанування учасників бойових дій на території інших держав,

День Героїв Небесної Сотні

Лютий

 

Виконавчий комітет

Бюджет селища

 

4

Увічнення пам’яті земляків та вшанування ветеранів війни

 3.

Відзначення річниці з Дня народження Т.Г.Шевченка

Березень

 

Виконавчий комітет

Бюджет селища

 

1,5

Підвищення рівня патріотизму та моральності суспільства

 4.

Відзначення роковин Чорнобильської катастрофи

Квітень

Виконавчий комітет

Бюджет селища

 

1.5

Зміцнення почуття патріотизму у мешканців селища

 5.

Урочистості до Дня пам’яті та примирення і річниці Перемоги над нацизмом

Травень

 

Виконавчий комітет

 

Бюджет селища

 

5

Увічнення пам’яті загиблих у часи війни та вшанування ветеранів

6.

День перепоховання Т.Г. Шевченка

Травень

Виконавчий комітет

Бюджет селища

 

1

Увічнення пам’яті Т.Г. Шевченка

 7.

Урочисті заходи з нагоди Дня Конституції, Дня молоді, Дня селища

Червень

 

Виконавчий комітет   

 

Бюджет  селища

 

10

Організація дозвілля мешканців селища

відзначення кращих працівників

 8.

Святкування Всеукраїнського фестивалю «Лемківська ватра»

Липень

 

 

Виконавчий комітет

 

Бюджет селища

 

 

4

Організація дозвілля мешканців селища

 

 9.

Урочисті заходи з нагоди Дня державного прапора, Дня Незалежності України

Серпень

 

 

Виконавчий комітет

Бюджет селища

 

10

 

Зміцнення почуття патріотизму у мешканців селища

10.

День рятівника

Вересень

Виконавчий комітет

Бюджет селища

 

1

Відзначення професіоналізму

11.

Відзначення річниці створення УПА, Дня укр. Козацтва,

Жовтень

 

Виконавчий комітет

 

Бюджет селища

 

5

Зміцнення почуття патріотизму у мешканців селища

12.

День па’яті жертв голодоморів та політичних репресій

Листопад

Виконавчий комітет

Бюджет селища

 

1,5

Зміцнення почуття патріотизму у мешканців селища

 13.

Міжнародний день інвалідів

Грудень

 

Виконавчий комітет 

Бюджет селища

 

3

Підвищення уваги до людей з обмеженими можливостями

 14.

 Відзначення  Дня ЗСУ,Всесвітнього Дня волонтера

Грудень 

Виконавчий комітет 

Бюджет селища 

 

10

 Зміцнення почуття патріотизму у мешканців селища

 15.

 Відзначення  Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Грудень 

Виконавчий комітет 

Бюджет селища 

 

4,5

 Підвищення рівня патріотизму та моральності суспільства

                 

Орієнтовний загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, усього       64,5 грн       

 

                 Секретар

           селищної ради                                                     С.В.Смерека

 

 

 

 

 

                   

 

                                                                                         ДОДАТОК 3

                                                                    до рішення Козівської селищної ради

                                                                    від 21 грудня 2017 р

                                                                                          ПРОГРАМА

 

 заходів на проведення та фінансування робіт, пов’язаних з благоустроєм на території Козівської селищної ради на 2018 рік

 

 

  1. Проведення благоустрою.
  2. Проведення озеленення території.
  3. Виконання робіт по забезпеченню санітарної очистки територій.
  4. Експлуатація об’єктів зовнішнього освітлення.
  5. Проведення ремонтно-будівельних робіт, знесення аварійних та інших об’єктів.
  6. Демонтаж, перевезення та зберігання безхазяйного майна (кіосків, павільйонів, гаражів, рекламо носіїв, залишків будівельних матеріалів, автомобілів та ін.) та самовільно розміщених об’єктів, що порушують Правила благоустрою селища.
  7. Виготовлення та реалізація продуктів власного виробництва.
  8. Надання послуг автотранспортом.
  9. Систематизація, автоматизація, комп’ютерна обробка, зберігання інформації з питань благоустрою.
  10. Проектування та виконання робіт з благоустрою.
  11. Вивіз  сміття і твердих побутових відходів.
  12. Виготовлення та продаж елементів благоустрою.
  13. Всі інші види діяльності, які пов’язані з благоустроєм і не суперечать законодавству України.

 

 

 

 

                Секретар 

            селищної  ради                                                      Смерека С.В.      

 

 

                                                                     

                                                                                ДОДАТОК 4

                                                                    до рішення Козівської селищної ради

                                                                    від 21 грудня 2017 року  №  …

 

 

                                        ПРОГРАМА ЗАХОДІВ

 

на проведення та фінансування робіт, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням автомобільних доріг в смт Козова  впродовж 2018 року.

 

 

 

  1. Замовлення та виготовлення проектно-технічної документації на проведення робіт по будівництву, реконструкції, ремонту автомобільних доріг, організації дорожнього руху.
  2. Ремонт (ямковий, поточний, капітальний), будівництво та реконструкція автомобільних доріг вулиць селища згідно переліку (додається).
  3. Придбання та встановлення дорожніх знаків.
  4. Здійснення замовлень на нанесення дорожньої розмітки.
  5. Утримання доріг в безпечному стані на період зими (розчистка від снігу та льоду, придбання та підсипка піщано - сольової суміші).
  6. Грейдерування автомобільних доріг з метою вирівнювання дорожнього покриття.
  7. Проведення робіт по нарізуванні та очистці дорожніх канав та кюветів.
  8. Встановлення вуличного освітлення (будівництво, ремонт, реконструкція з придбанням необхідних матеріалів та їх монтаж).

 

 

 

 

                Секретар

          селищної    ради                                                   Смерека С.В.

 

 

 

                                                                                  ЗАТВЕРДЖЕНО

                                                                   рішення Козівської селищної ради

                                                                   від  21 грудня  2017 року № …

 

 

 

                                                       П Е Р Е Л І К

 

     об`єктів будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць

 і  доріг  комунальної власності в смт Козова  у 2018 році

 

 

  1. Проведення капітального ремонту доріг відповідно до замовлених проектно-кошторисних документацій по таких вулицях:
  • Л. Зацного, Чалдаєва ;
  • Чубинського;
  • Л.Українки;
  • М. Грушевського.

 

  1. Проведення поточного ( ямкового) ремонту доріг вулиць :
  • Степана Бандери
  • Березовського
  • І.Блажкевич
  • І.Богуна
  • Т.Бордуляка
  • Валова
  • Вербицького
  • Весела
  • Івана Виговського
  • В.Винниченка
  • В.Вишиваного
  • Вітовського
  • О.Вітошинського
  • Гагаріна
  • Галицька
  • Гвардійська
  • Герети
  • Гоголя
  • М.Грушевського
  • Дачна
  • О.Довбуша
  • Довженка
  • Дорошенка
  • Драгоманова
  • Дружби
  • П.Думки
  • Заводська
  • М.Заньковецької
  • Л.Зацного
  • Зелена
  • Кам'яниха
  • Кармелюка
  • Клінічна
  • Князя Володимира
  • О.Кобилянської
  • Козацька
  • Ф.Коковського
  • Колійова
  • Комарова
  • Коновальця
  • Корольова
  • Костюшко
  • Котляревського
  • М.Коцюбинського
  • М.Кривоноса
  • С.Крушельницької
  • Є.Купчинського
  • Лепкого
  • Л.Українки
  • Л.Курбаса
  • Лисенка
  • І.Мазепи
  • М.Мариновича
  • П.Мирного
  • Миру
  • Мічуріна
  • Набережна
  • Надрічна
  • С.Наливайка
  • Народичівська
  • Нова
  • Ольжича
  • П.Орлика
  • Паркова
  • Пекарська
  • Петрушевича
  • Підстанція
  • Подільська
  • Поліська
  • Польова
  • Привітна
  • Промислова
  • Пушкіна
  • Паркова
  • Рильського
  • Роксолани
  • Сагайдачного
  • Садова
  • Семашко
  • Січових Стрільців
  • Сонячна
  • Сосюри
  • Стельмаха
  • Стефаника
  • В.Стуса
  • Суворова
  • Східна
  • Юліана Тарновича
  • Тернопільська
  • Тиха
  • Ушинського
  • Федоріва
  • Федьковича
  • І. Франка
  • Бічна Івана Франка
  • Б.Хмельницького
  • Ціолковського
  • Чайківського
  • Чалдаєва
  • Вячеслава Чорновола
  • Чубинського
  • М.Чурай
  • Маркіяна Шашкевича
  • Шевченка
  • Шкільна
  • Романа Шухевича
  • Ювілейна
  • Ярослава Мудрого
  • Гайдамацька
  • Вегерівка
  • Злуки
  • Г.Хоткевича
  • Майдан Незалежності

 

 

 

 

 

    Секретар 

селищної ради                                          С.В.Смерека             

 

 

 

 

 

                                                                         

                                                                                               ДОДАТОК 5

                                                                    до рішення Козівської селищної ради

                                                                    від 21 грудня 2017 року  № …

 

 

                                                                              ПРОГРАМ А ЗАХОДІВ

 

на здійснення видатків, пов’язаних з іншими заходами Козівської селищної ради на 2018 рік.

 

 

 

  1. Заходи, пов’язані з інформаційними, юридичними, аудиторськими послугами.
  2. Економічне стимулювання підприємств за умови освоєння нових технологій.
  3. Соціально-економічний розвиток окремих територій.
  4. Соціологічні опитування, збір інформації.
  5. Соціальний захист населення, ліквідація непередбачуваних форс-мажорних обставин

 

 

 

 

                  Секретар 

            селищної  ради                                                      Смерека С.В.   

 

 

 

 

                                                                 ДОДАТОК 6

                                                                    до рішення Козівської селищної ради

                                                                    від 21 грудня 2017 року  №  …

 

 

                                        ПРОГРАМ А ЗАХОДІВ

 

      з енергозбереження в установах Козівської селищної ради

      впродовж 2018 року

 

 

Мета програми : надійне, економічно ефективне та екологічно чисте енергозбереження за умов зменшення питомих витрат органічного палива, використання альтернативних та поновлюваних джерел енергії, зменшення бюджетних видатків за спожиті енергоносії.

 

    Програма енергозбереження та енергоефективності в установах селищної ради розроблена відповідно до Указу Президента України від 28.02.2008 р. № 174/2008 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів».

 

 

                                       РЕАЛІЗАЦІЯ ЗАХОДІВ

  1. Скорочення бюджетних видатків на оплату паливно-енергетичних ресурсів за рахунок впровадження заходів і технологій ефективного використання енергоресурсів.
  2. Заміна застарілого обладнання на сучасне енергоефективне.
  3. Встановлення сучасних приладів обліку теплової енергії , холодної води, газу, багатотарифних лічильників електроенергії, енергоощадних ламп.
  4. Утеплення фасадів будівель і споруд, поетапний перехід по заміні енергозберігаючих віконних та дверних блоків.

 

    Фінансування Програми здійснюватиметься за рахунок асигнувань селищного бюджету та інших джерел не заборонених законодавством.

 

    Визначення джерел і напрямів фінансового забезпечення виконання завдань, передбачених у заходах Програми визначається та уточнюється при затвердженні селищного бюджету або при внесенні до нього змін.

 

 

               Секретар

          селищної    ради                                                   Смерека С.В.

 

 

 

 

 

 

  

 

 

                                                                                                                                         Додаток 7

                                                                                                           до рішення Козівської

                                                                                                            селищної ради

                                                                                                            від 21 грудня 2017 року № ….

 

                                                                                                                      ПРОГРАМА

 

оплати послуг по виготовленню проектів землеустрою щодо відведення

земельних ділянок, розмежування земель державної та комунальної власності, інвентаризації земель, виготовлення звітів про експертно-грошову оцінку

земельних ділянок та по проведенню земельних торгів (аукціонів).

 

І. Паспорт

 

  1. Ініціатор розроблення Програми - виконком Козівської селищної ради.
  2. 2. Розробник програми - виконком Козівської селищної ради.
  3. 3. Відповідальний виконавець програми - Козівська селищна рада.
  4. Учасники програми : Виконком Козівської селищної ради, Козівська селищна рада, ліцензовані організації , фізичні та юридичні особи.
  5. 5. Термін реалізації програми - впродовж 2018 року.
  6. 6. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми - всього 50000 грн. у тому числі:

6.1. коштів селищного бюджету -  50000 грн.

 

ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма

 

Основні принципи раціонального використання та охорони земельних ресурсів, які є фундаментом державної ідеології й ефективної земельної політики, без яких неможливо здійснювати трансформаційні процеси, відображені у Земельному Кодексі України.

На даному етапі розвитку постала нагальна потреба у ефективній розробці проектів землеустрою щодо розмежування земель державної та комунальної власності, проведення інвентаризації, відведення земельних ділянок, звітів про експертно- грошову оцінку та проведення земельних торгів для якісного та прозорого їх виконання.

Одним з аспектів програми, який необхідно вирішувати і який є важливим елементом використання й охорони земель є розробка робочих проектів землеустрою, звітів про експертну грошову оцінку, реалізація (впровадження) яких забезпечить поліпшення стану земель усіх категорій і природного довкілля, врегулює господарську та інші види діяльності у сфері збереження і раціонального використання земель у селищі.

 

ІІІ. Мета Програми

  • виділення коштів для виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розмежування земель  державної та комунальної власності, інвентаризації земель;
  • впорядкування проведення розрахунків за виготовлення експертно-грошових оцінок земельних ділянок;
  • виділення коштів для проведення земельних торгів (аукціонів).

 

 

 

  1. Перелік завдань, заходів та показників селищної Програми

№ з/п

Назва завдання

Заходи та показники на виконання завдання

Строк виконання заходу, показника

Виконавці заходу, показника

Фінансування

Очікуваний результат

Джерела

Обсяги, тис.грн.

 

1

Оплата послуг по виготовленню проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розмежування земель державної та комунальної власності, інвентаризації земель, виготовле та по проведенню земельних торгів (аукціонів)

 

2018 рік

Виконком селищної ради, філія ДЗК, фізичні та юридичні особи, ПП «Галицькі землі»*

Селищний бюджет

Згідно розрахунку

Належне виготовлення проектів землеустрою; об’єктивне визначення вартості земельних ділянок для продажу;

якісне проведення земельних торгів (аукціонів).

* - земельні торги (аукціон) буде проводитись ліцензійною організацією

  1. Ресурсне забезпечення Програми

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми

2018 рік

Усього витрат на виконання програми

Усього

 

 

у тому числі

обласний бюджет

 

За їх наявностю 

бюджети сіл, селищ, міст районного підпорядкування

 

            За їх наявністю

 

 

 

Кошти не бюджетних джерел

 

За їх наявнісю 

 

  1. Координація та контроль за ходом виконання Програми

 

      Координацію щодо Програми виконує виконавчий комітет Козівської селищної ради та постійна комісія селищної ради з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету, підприємництва, торгівлі та побуту.

Контроль за виконанням Програми покладається на постійну комісію селищної ради з питань агропромислового комплексу, комунального господарства, земельних відносин, будівництва, транспорту, зв’язку та охорони довкілля.

 

Секретар  селищної ради                                                          Смерека С.В.

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                              ДОДАТОК 8

                                                                                          до рішення Козівської селищної ради

                                                                                          від 21 грудня 2017 року  № …

 

                                                                                                               ПРОГРАМА

 

         заходів, пов’язаних із  роковинами Чорнобильської аварії (встановлення пам’ятного знаку учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС)

 

  1. Загальні положення.

26 квітня 2018 року виповнюється 32 роки від дня найбільш ядерної катастрофи сучасності – аварії на Чорнобильській АЕС. Чорнобильська катастрофа створила на значній території України радіаційну ситуацію, яка і сьогодні продовжує негативно впливати на здоров’я людей та довкілля. Ліквідація наслідків аварії на ЧАЕС є одним із пріоритетних завдань держави. У зв’язку із цим існує необхідність продовження реалізації комплексу заходів, спрямованих на збереження здоров’я осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, своєчасне та повноцінне їх лікування, соціальний і матеріальний захист, вшанування пам’яті загиблих ліквідаторів аварії.

 

  1. Підстава для розроблення.

Закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

 

  1. Мета програми.

    Метою програми є встановлення пам'ятного знаку, присвяченого подіям на Чорнобильськів АЕС та ліквідаторам аварії, організація проведення заходів з нагоди річниці чорнобильської катастрофи.

 

  1. Реалізація програми.

  Программа повинна бути реалізована у 2018 році.

 

  1. Загальні обсяги фінансування.

    Загальний обсяг фінансування становить  -  50000 грн.

 

  1. Координація та контроль за виконанням.

    Координацію та контроль щодо реалізації програми здійснює замовник – виконавчий комітет Козівської селищної ради.

 

 

 

 

 

                 Секретар 

            селищної  ради                                                      Смерека С.В.                         

 

 

 

 

 

                                                                                                          ДОДАТОК 9

                                                                    до рішення Козівської селищної ради

                                                                    від 21 грудня 2017 року  №  …

 

                                                                                     ПРОГРАМА

 фінансування заходів з проведення дератизації відкритих стацій від мишовидних гризунів на території селища Козова  

  1. Загальні положення

    Вимоги безпеки для здоров’я і життя населення є обов’язковими для держави.

   Основними заходами по забезпеченню санітарного та епідемічного благополуччя є проведення профілактичних і протиепідемічних заходів на територіях населеного пункту, у місцях масового відпочинку населення та рекреаційних зонах, проведення робіт з попередження та знищення інфекційних захворювань та ін.

   Дератизаційні заходи є невід’ємною частиною комплексу обов’язкових санітарно-протиепідеміологічних заходів, направлених на попередження та зниження інфекційних захворювань та інвазій.

   Програма фінансування заходів з дератизації відкритих стацій смт Козова розроблена згідно вимог визначених Бюджетним кодексом України, Законами України» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні, від 20.02.1994 р. № 4004-ХІІ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», від 06.09. 2005 р. № 2807-ІV «Про благоустрій населених пунктів», та інших нормативно-правових актів та санітарних норм.

 

  1. Мета програми

  Проведення санітарно-протиепідемічних заходів на території селища Козова з метою зниження інфекційних захворювань серед населення.

 

  1.   Головний розпорядник та відповідальні виконавці

  Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Козівська селищна рада.

 

  1.   Завдання програми

Проведення заходів з дератизації відкритих стацій від мишовидних гризунів селища Козова.

 

  1. Строки виконання програми

Виконання програми здійснюється впродовж 2018 року.

 

  1. Ресурсне забезпечення програми

   Фінансування на виконання зазначеної програми здійснюється за рахунок надходжень до загального фонду бюджету  Козівської селищної ради.

 

  1. Організація управління та контролю за ходом

                           виконання програми

   Виконавчий комітет та постійна комісія з питань освіти, молоді, охорони здоров'я та громадського порядку, соціального захисту населення, культури та духовного відродження Козівської селищної ради здійснюють організацію управління та контроль за ходом виконання програми.

 

  1. Очікувані кінцеві результати виконання програми

Знешкодження мишовидних гризунів у відкритих стаціях на території селища Козова з метою зниження стану інфекційної захворюваності.

 

 

                  Секретар

            селищної  ради                                                      Смерека С.В.      

 

 

 

 

 

                                                                                                          ДОДАТОК 10

                                                                    до рішення Козівської селищної ради

                                                                    від 21 грудня 2017 року  №  …

 

 

                                                                                         ПРОГРАМ А ЗАХОДІВ

 

 щодо покращення екологічної ситуації, охорони та раціонального використання природних ресурсів на території смт Козова

на 2018 рік

 

 

  1. Ліквідація стихійних сміттєзвалищ та запобігання виникнення нових.
  2. Проведення робіт по озелененню селища (закупівля та висадження молодих саджанців дерев та кущів).
  3. Ліквідація аварійної ситуації мереж водопостачання та водовідведення.
  4. Сприяння організації виробництва з мінімальною кількістю забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферу, а то й взагалі із їх відсутністю.
  5. Проведення робіт, які покращують цільове використання місцевого сміттєзвалища (рекультивація та захоронення відходів), організація роздільного збирання твердих побутових відходів (ТПВ) в селищі, утилізація ТПВ.
  6. Реконструкція та удосконалення роботи місцевих очисних споруд.
  7. Зачистка русла річки Коропець та існуючих безіменних потічків механізованим способом.
  8. Для ліквідації великої кількості водоростей на річці Коропець провести зарибнення такими видами риб : білий амур, товстолоб.
  9. Будівництво нових гілок мереж водопостачання та водовідведення.
  10. Проведення профілактичних робіт на даних мережах - хлорування, очистка та промивання.
  11. Підтримування в належному санітарному стані джерел водопостачання (артсвердловини) та існуючих криниць.

 

 

 

 

                  Секретар

            селищної  ради                                                      Смерека С.В.                         

 

 

 

 

 

                                                                                                          ДОДАТОК 11

                                                                    до рішення Козівської селищної ради

                                                                    від 21 грудня 2017 року  №

 

                                                                                     ПРОГРАМА

 проведення громадських робіт на території смт Козова на 2018 рік.

                 Загальна частина

    В умовах ускладнення ситуації на ринку праці, скороченні потреби в робочих кадрах, найбільшої значимості набувають питання організації громадських робіт та забезпечення їх фінансування на солідарній основі : з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, підприємствами та місцевими бюджетами.

    Програма проведення громадських робіт на 2018 рік на території смт Козова розроблена відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 31 Закону України «Про зайнятість населення», Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 175 з метою запобігання зростання безробіття на території селища.

                   Мета і завдання програми

     Програма спрямована на організацію та проведення громадських робіт на підприємствах, організаціях, установах шляхом укладення відповідних договорів з Козівським центром зайнятості.

    До виконання громадських та інших робіт тимчасового характеру на добровільних засадах залучаються такі категорії осіб : особи,  які перебувають на обліку в територіальних органах Державної служби зайнятості у селищі,  як такі,  що шукають роботу;  працівники,  які втратили частину заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення до 50 відсотків передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) виробництва продукції.

    Завдання Програми – виконати суспільно-корисні роботи з благоустрою та впорядкування території селища, насамперед -  меморіалів, памятників, братських могил та інших місць поховання загиблих захисників Вітчизни, а також благоустрій території селища.

                     Виконання Програми

     Громадські роботи будуть проводитись на спеціально створених для цього тимчасових робочих місцях згідно з переліком видів громадських робіт, який затверджується рішенням селищної ради, на підприємствах, організаціях, установах смт Козова.

   Козівський районний центр зайнятості забезпечує проведення громадських робіт на підприємствах, організаціях, установах шляхом укладення відповідних договорів та постійне інформування населення про можливість участі в громадських роботах.

                   Фінансове забезпечення Програми

   Фінансування заходів Програми здійснюється в межах асигнувань, передбачених у бюджеті Козівської селищної ради на зазначені цілі та за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття пропорційно рівними частинами.

                 Контроль за виконанням Програми

   Контроль за виконанням Програми здійснюють Козівський районний центр зайнятості і виконавчий комітет Козівської селищної ради.

 

 

                 Секретар 

            селищної  ради                                                      Смерека С.В.          

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                       ДОДАТОК 12

                                                                               до рішення Козівської селищної ради

                                                                                   від 21 грудня 2017 року № 11111

                                                                                                       ПРОГРАМА

стимулювання жителів селища Козова для проходження строкової військової служби та за контрактом у Збройних Силах України в 2018 році

  1. Паспорт програми

1.

Ініціатор розроблення програми

Козівська селищна рада 

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми

Рішення Козівської селищної ради від

21 грудня 2017 року № …..

3.

Розробник програми

Виконавчий комітет Козівської селищної ради

4.

Співрозробники програми

Козівський районний військовий комісаріат

5.

Відповідальний виконавець програми

Козівська селищна рада

6.

Учасники програми

Виконавчий комітет Козівської селищної ради, Козівський районний військовий комісаріат.

7.

Термін реалізації програми

 2018 рік

7.1.

Етапи виконання програми

Відповідно до строків призову громадян на строкову військову службу та етапів відбору на військову службу за контрактом

8.

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми (для комплексних програм)

Селищний бюджет

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми,

всього, у тому числі:

25,0 тисяч  гривень

9.1.

коштів селищного бюджету

25,0  тисяч гривень

9.2.

коштів інших джерел

-

          

 

 

 

 

       

  1.   Проблема, на розв’язання якої спрямована программа

Своєчасне та якісне виконання визначених для селища Козова планових завдань з строкової військової служби та відбору кандидатів на військову службу за контрактом у Збройних Силах України.

  1. Мета і завдання програми

Метою даної програми є матеріальне заохочення жителів селища Козова, які виявили бажання та відібрані Козівським РВК для проходження строкової військової служби та військової служби за контрактом у Збройних Силах України в  2018 році.

Завданням програми є популяризація строкової військової служби та військової служби за контактом у Збройних Силах України на території району.

  1. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання програми

 Виконання програми досягається шляхом виплати одноразової грошової допомоги :

- кожному призовнику селища Козова, який призваний Козівським РВК для проходження строкової військової служби  у ЗС України;

- кожному жителю селища Козова, який направлений Козівським РВК для проходження військової служби за контрактом у ЗС України.

Програма розрахована на 2018 рік та стосується тільки жителів селища Козова, які зареєстровані та проживають на території селища Козова  і відібрані та направлені для проходження строкової військової служби та військової служби за контрактом у Збройні Сили України в 2018 році

                     Ресурсне забезпечення програми                                 

                                                     (тис.гривень)                                                           

 

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми

2018 рік

Усього витрат на виконання програми

Обсяг ресурсів, усього:

25,0 тис.грн.

25,0 тис.грн.

у тому числі селищний бюджет

25,0 тис.грн.

25,0 тис.грн.

 

  1. Перелік завдань і заходів програми та результативні показники

 - матеріальне стимулювання призваних на строкову військову службу у Збройні Сили України шляхом виплати одноразової матеріальної допомоги ;

-  матеріальне стимулювання відібраних кандидатів на військову службу за контрактом у Збройні Сили України шляхом виплати одноразової матеріальної допомоги ;

-  створення позитивної динаміки росту кількості подачі заяв кандидатами  для проходження військової служби за контрактом у Збройних Силах України.

 

 

  1. Напрями діяльності та заходи програми

 

 

з/п

Перелік 

заходів програми

Термін виконання заходу

Виконавці

Джерело фінансування

Орієнтовані обсяги фінансування, тис.грн.

Очікуваний результат

1.

Виплата одноразової грошової допомоги  жителям селища,  які призвані Козівським РВК для проходження строкової військової служби  у ЗС України

 2018 рік

Козівська селищна рада,

Козівський районний військовий комісаріат

Селищний бюджет 

10,0

Виконання доведених планових завдань 

для селища з призову на строкову військову службу в ЗС України

2.

Виплата одноразової грошової допомоги  жителям селища,  відібраним та направленим Козівським РВК для проходження військової служби за контрактом у Збройні Сили України

 

ВСЬОГО

 2018 рік

Козівська селищна рада, 

Козівський районний військовий комісаріат

Селищний  бюджет 

15,0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25,0

Виконання доведених планових завдань 

для селища з відбору кандидатів на військову службу за контрактом в Збройних Силах України

 

  1. Координація та контроль за ходом виконання програми

Координація та контроль за виконанням Програми покладається на виконавчий комітет Козівської селищної ради та військового комісара Козівського РВК . Розпорядником коштів є Козівська селищна рада. Виплату коштів відібраним кандидатам на військову службу за контрактом та призваних на строкову військову службу протягом  2018 року відповідно до наданих Козівським РВК завірених списків здійснює бухгалтерія Козівської селищної ради.

 

 

               Секретар 

             селищної  ради                                              С.В.Смерека                   

 

 

                                                                                             ДОДАТОК 13

                                                                     до рішення Козівської селищної ради

                                                                     від 21 грудня 2017 року № ,,,,,

                          

                                                                                                Програма

сприяння поліції у підвищенні рівня безпеки громадян на території району на 2018 рік

  1. Паспорт програми

 

1.

Ініціатор розроблення програми

Козівське відділення поліції Бережанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми

Закон України ”Про Національну поліцію” від 02.07.2015 № 580-VIII

 

3.

Розробник програми

Козівське відділення поліції Бережанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області

4.

Співрозробники програми

Козівська селищна рада

5.

Відповідальний виконавець програми

Козівське відділення поліції Бережанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області

6.

Учасники програми

 Козівське відділення поліції Бережанського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, Козівська селищна рада

7.

Термін реалізації програми

2018 рік

7.1.

Етапи виконання програми

Один етап – 2018 рік

8.

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні програми (для комплексних програм)

Селищний бюджет

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми,

всього,

у тому числі:

 

20.00 гривень

 

 

 

 

9.1.

коштів селищного бюджету

20.00 гривень

 

 

  1. Проблема, на розв’язання якої спрямована програма

Сприяння поліції у підвищенні рівня безпеки громадян на території району в значній мірі залежить від тісної співпраці правохоронних органів і громадкості .

 Незважаючи на те, що законодавцем закладено якісно нові партнерські взаємовідносини громадян та поліцейських, посилено громадський контроль за діяльністю поліції, суспільство ставиться до таких нововведень ще з певною насторогою.

Основним із чинників, який не дозволяє динамічно вибудовувати нові відносини, є недостатній рівень правосвідомості та обізнаності населення про здійснені законодавчі зміни щодо можливості отримання якісного правоохоронного сервісу.

У першу чергу взаємодію поліції з громадськістю необхідно  направити на вирішення двох основних взаємопов’язаних проблем – задоволення потреб населення у поліцейських послугах та поліпшення ефективності виконання поліцією покладених на неї завдань.

Таку співпрацю потрібно спрямувати на виявлення та усунення проблем, пов’язаних із здійсненням поліцейської діяльності, сприяння у застосуванні сучасних методів для підвищення результативності та ефективності здійснення такої діяльності, надання підтримки правовому вихованню і пропагуванню правових знань населенню району, відчуття громадянами власної безпеки в районі проживання, задоволеність ними роботою поліції, сприйняття ефективності роботи поліції бізнес-спільнотами, а також запобігання корупції в підрозділах поліції.

Однак, болючою проблемою залишається стан матеріально-технічного забезпечення  діяльності інспекторів поліції, проведення поточних та капітальних ремонтів у службових приміщеннях при сільських радах, обладнання їх інвентарем, засобами зв’язку тощо.

  1. Мета і завдання програми

Метою даної програми є підвищення рівня правосвідомості та обізнаності населення щодо можливості отримання якісних поліцейських послуг, створення умов власної безпеки громадян за місцем проживання, об'єднання зусиль поліції, органів місцевого самоврядування та громадськості у запобіганні загрозам публічній безпеці і порядку, сприянні припиненню правопорушень, захисту власності та безпеки здійснення підприємницької діяльності. 

Завданням програми є підвищення ефективності реалізації узгоджених з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування превентивних і профілактичних заходів поліції щодо забезпечення безпеки громадян, усунення причин і умов, що зумовили вчинення правопорушень, захисту прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб шляхом фінансування з районного бюджету окремих напрямів і заходів, які впливають на стан правопорядку в районі, та потребують матеріально-технічного забезпечення.

  1. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування; строки та етапи виконання програми

4.1. Програма розроблена на основі кардинальної трансформації критеріїв оцінки роботи поліцейських – з кількісних на якісні; враховує необхідність вирішення актуальних завдань забезпечення публічної безпеки і порядку, охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, та спрямована на досягнення якісного правоохоронного сервісу, відповідно до вимог суспільства, зміцнення технічної та ресурсної бази цієї роботи.

4.2. Реалізація програми забезпечується шляхом пріоритетного фінансування визначених заходів з районного бюджету. Це дозволить протягом року підвищити рівень правосвідомості та обізнаності населення щодо можливості отримання якісних поліцейських послуг, сприятиме створенню умов власної безпеки громадян та мінімізації загроз публічній безпеці і порядку в районі.

Програма розрахована на 1 рік.

Ресурсне забезпечення Програми (тис. гривень)

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми

2018 рік

Усього витрат на виконання програми

Обсяг ресурсів, усього:

20.00

__________

у тому числі  селищний бюджет

20.00

_____________

  1. Перелік завдань і заходів програми та результативні показники

5.1. Програмою передбачені заходи, спрямовані на:

  • запобігання вчиненню правопорушень шляхом взаємодії у здійсненні превентивної та профілактичної діяльності;
  • виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, та їх узгоджене усунення;
  • своєчасне припинення кримінальних та адміністративних правопорушень;
  • усунення загроз життю та здоров’ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;
  • своєчасне оперативне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події;
  • забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях, площах, у парках, скверах, стадіонах, вокзалах, інших публічних місцях;
  • надання невідкладної, зокрема домедичної і медичної, допомоги особам, які постраждали внаслідок кримінальних чи адміністративних правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в ситуації, небезпечній для їхнього життя чи здоров’я.

5.2. У результаті виконання програми очікується:

  • зростання динаміки довіри населення до Головного управління, відділів та відділень Національної поліції в області;
  • посилення у громадян почуття власної безпеки в районі проживання;
  • підвищення рівня задоволеності потерпілих і свідків злочинів роботою поліції під час виклику і первинного контакту на місці події;
  • поліпшення оперативності реагування поліції на повідомлення про злочини, ефективності роботи з протидії злочинності;

зменшення фактів втручання поліції в роботу комерційних структур

 

 

  Секретар 

             селищної  ради                                              С.В.Смерека            

 

 

 

 

                                                                                                                          ДОДАТОК 14

                                                                        до рішення Козівської селищної ради

                                                                               від 21 грудня 2017 року

                                                                                                                  ПРОГРАМА

про надання матеріальної допомоги учасникам і постраждалим учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей, а також членам сімей загиблих під час здійснення АТО – жителям смт Козова на 2018 рік

Вступ

            Програма про надання матеріальної допомоги учасникам і постраждалим учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей, а також членам сімей загиблих під час здійснення АТО – жителям смт Козова на 2018 рік (надалі – Програма) – це програма на місцевому рівні з метою фінансової підтримки козівчан, які брали участь у проведенні АТО та членів їх сімей; членів сімей загиблих під час здійснення АТО тощо. Це зокрема, матеріальна допомога постраждалим під час проведення АТО; допомога родинам загиблих під час проведення АТО тощо. Програма діє впродовж 2018 року.

І. Мета та завдання Програми

            Метою Програми є підвищення фінансового стану козівчан, які беруть участь у АТО, постраждалих  учасників АТО (у разі поранення, контузії чи каліцтва, в тому числі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, інших пошкоджень, одержаних під час участі в АТО, тривалої хвороби, пов’язаної з участю в АТО, тощо) та членів сімей загиблих в зоні АТО, проживання (перебування) яких зареєстровано в смт Козова.

            Для досягнення мети передбачається надання матеріальної допомоги учасникам і постраждалим учасникам АТО  та членам їх сімей, а також членам сімей загиблих під час здійснення АТО – жителям смт Козова за рахунок коштів селищного бюджету та інших коштів, які не заборонені чинним законодавством України.

ІІ. Строки виконання Програми

            Виконання Програми передбачається здійснити протягом 2018 року.                                                                  

ІІІ. Очікувані результати

  1. Посилення матеріальної підтримки учасникам і постраждалим учасникам АТО та членам їх сімей, а також членам сімей загиблих під час здійснення АТО – мешканців смт Козова.
  2. Формування позитивного ставлення до військовослужбовців.
  3. Зростання довіри до місцевої влади.

ІV. Фінансове забезпечення Програми

             Фінансування Програми у частині надання матеріальної допомоги здійснюється за рахунок видатків загального фонду селищного бюджету, передбачених на 2018 рік та інших коштів, які не заборонені чинним законодавством України.

 

                                Секретар

                          селищної ради                                              Смерека С.В.

 

 

 

 

                                                                                      ДОДАТОК 15

                                                  до рішення Козівської селищної ради

                                                 від 21 грудня 2017 року № ........

 

                                                          ПРОГРАМА

                      фінансової підтримки комунального підприємства

                                     «Козова комунсервіс» на 2018 рік

 

  1. Паспорт програми

 

1.

Розробник програми

Виконавчий комітет Козівської селищної ради

2.

Термін реалізації програми

2018 рік

3.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми

 

 

у тому числі:

276.2 тис.грн.

3.1.

коштів селищного бюджету

276.2 тис.грн.

3.2.

коштів інших джерел

-

 

  1. Загальні положення

   Програма фінансової підтримки комунального підприємства «Козова комунсервіс» Козівської селищної ради на 2018 рік розроблена у відповідності до Бюджетного кодексу України, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про житлово - комунальні послуги».

   Основним видом діяльності підприємства є виробництво, транспортування, реалізація води та прийом стоків для споживачів смт Козова. На сьогоднішній день діючі тарифи на комунальні послуги не відповідають собівартості послуг та не забезпечують відшкодування витрат на їх надання. Все це призводить до того, що комунальному підприємству не вистачає обігових коштів для нормальної роботи підприємства, а саме для придбання матеріалів, оновлення інженерних мереж, по підготовці житлового фонду до роботи в осінньо - зимовий період, придбання необхідних технічних засобів, оформлення документів дозвільного характеру (спеціальний дозвіл на водокористування, питомі норми витрат електроенергії, питомі норми втрат води). Останні зміни тарифів по наданню послуг з водопостачання були введені в дію з 01 травня 2017 року. За даний період значно зросла вартість електроенергії, паливо - мастильних матеріалів, вартість комплектуючих до механізмів, матеріалів, що призвело до дестабілізації фінансового стану підприємства.

   Зважаючи на те, що суттєве підвищення тарифів на комунальні послуги негативно вплине на соціальний стан громади селища, враховуючи фінансову ситуацію, в якій знаходиться комунальне підприємство та необхідність виконання зобов'язань з виплати заробітної плати працівникам, виконання підприємством своїх функціональних призначень, виникає гостра потреба у наданні фінансової підтримки з селищного бюджету комунальному підприємству для забезпечення виконання вищезазначених заходів.

 

                                        

  1.    Мета програми.

   Забезпечення стабільності роботи комунального підприємства «Козова комунсервіс» відповідно до його функціонального призначення, виконання зобов'язань по розрахунках зі споживачами, виплати заробітної плати, забезпечення надійності та безпеки експлуатації будівель, споруд та інженерних мереж шляхом фінансової підтримки підприємства.

 

  1. Основні завдання програми.

   Програмою визначено такі основні завдання на виконання яких буде надаватися фінансова допомога:

   - оплата за надані послуги з виготовлення дозволу на спеціальне водокористування;

   - оплата за виготовлення індивідуальних технологічних норм витрат питної води;

   - оплата за виготовлення питомих норм витрат паливо - енергетичних ресурсів;

   - придбання матеріалів для забезпечення надійності та безпечності експлуатації інженерних мереж;

   - утримання громадського туалету;

   - здійснення внесків до статутних капіталів комунального підприємства;

   - погашення заборгованості з виплати заробітної плати працівникам.

 

  1. Організація реалізації програми та здійснення контролю за її

                                                       виконанням.

   Реалізація програми покладається на виконавчий комітет Козівської селищної ради та комунальне підприємство «Козова комунсервіс». У випадку необхідності коригування даної програми, відповідні зміни до неї вносяться рішенням Козівської селищної ради.

 

  1. Фінансування програми.

   Фінансування програми здійснюється із загального фонду селищного бюджету на 2018 рік.

   Орієнтовні обсяги фінансових витрат на організацію та проведення заходів наведено у таблиці.

             Завдання і заходи з виконання програми і її ресурсне забезпечення.

 

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми

Етапи виконання програми

              2018 рік

Усього витрат на виконання програми

Обсяг ресурсів, усього, у тому числі:

 

 

селищний бюджет

276.2 тис.грн.

276.2 тис.грн.

інші кошти

-

 

 

 

 

                               Секретар

                          селищної ради                                              Смерека С.В.

 


 

 

 

 

КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

П’ЯТНАДЦЯТА СЕСІЯ

Перше  засідання

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

           

    

від  _____21грудня_____  2017  року  № ____

 

Про передачу в оренду земельної

ділянки по вул. І.Богуна, 8

 

 

           Розглянувши та обговоривши звернення ТОВ «МРІЯ ФАРМІНГ ГАЛИЧИНА» від 19.10.2017 року № 01-19/10-17 про передачу в оренду земельної ділянки площею 4,4268 га кадастровий номер 6123055100:02:007:0854 по вул. І.Богуна, 8, документи, додані до звернення, а саме: копію договору купівлі-продажу нежитлових будівель по вул. І.Богуна,8 від 31.05.2017 року, укладеного між ТОВ «ГУКІВ АГРО» та ТОВ «МРІЯ ФАРМІНГ ГАЛИЧИНА» , витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер 6123055100:02:007:0854, копії нотаріально завірених заяв від 05.05.2017 року ТОВ «ГУКІВ АГРО» та ТОВ «НОВАГРОС» про  відмову від  земельної ділянки комунальної власності площею 4,4268 га кадастровий  номер 6123055100:02:007:0854 по вул. І.Богуна, 8, Виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.08.2017 року на ТОВ «Мрія фармінг Галичина»,  Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки 108294985, дата формування 20.12.2017 р.),  Козівська селищна рада відмічає наступне:

  • власником нежитлових будівель, що знаходяться по вул. І.Богуна,8 в смт Козова є ТОВ «МРІЯ ФАРМІНГ ГАЛИЧИНА»;
  • вищевказані будівлі розташовані на земельній ділянці площею 4,4268 га, кадастровий номер 6123055100:02:007:0854 , цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Земельна ділянка перебуває у комунальній власності Козівської селищної ради, номер запису про право власності: 6982093, реєстраційний номер об’єкта 452459361230;
  • на земельну ділянку площею 4,4268 га, кадастровий номер 6123055100:02:007:0854 укладено договір оренди від 31.12.2015 р. з ТОВ «РОКМАР» , право оренди земельної ділянки зареєстроване за ТОВ «РОКМАР» в державному реєстрі речових прав; 26.10.2017.
  • відповідно до пункту 38 договору оренди від 31.12.2015 р. підставою припинення дії договору є набуття іншою особою права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на земельній ділянці;
  • згідно статті 120 Земельного кодексу України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача;
  • підставою припинення права користування земельною ділянкою відповідно до статті 141 Земельного кодексу України є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;
  • статтею 7 Закону України «Про оренду землі» встановлено: до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку;
  • статтею 31 Закону України «Про оренду землі» визначено, що підставою припинення договору оренди є набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

 

        На підставі вищенаведеного та керуючись Законом України «Про оренду землі», Земельним кодексом України, Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”,  Козівська селищна рада

 

                                                   В И Р І Ш И Л А :

 

  1. Припинити дію договору оренди земельної ділянки площею 4,4268 га, що розташована в смт Козова по вул. І.Богуна, 8, кадастровий номер 6123055100:02:007:0854  укладеного 31.12.2015 р. між Козівською селищною радою та товариством з обмеженою відповідальністю «РОКМАР».
  2. Передати товариству з обмежено відповідальністю «МРІЯ ФАРМІНГ  ГАЛИЧИНА» в оренду земельну ділянку комунальної власності площею 4,4268 га, що розташована в смт Козова по вул. І.Богуна, 8, кадастровий номер 6123055100:02:007:0854  терміном на 5 років .
  3.   За погодженням сторін встановити орендну плату в розмірі 3 % від розрахункової нормативно грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 5 753 670 грн. 66 коп. ( п’ять мільйонів сімсот п’ятдесят три тисячі шістсот сімдесят гривень 66 коп.)

 

 

 

      

  1. Зобов’язати ТОВ «МРІЯ ФАРМІНГ  ГАЛИЧИНА» :

         4.1.Зареєструвати право оренди землі в місячний термін з часу прийняття даного рішення та виконувати обов’язки орендаря відповідно до статті 96 Земельного кодексу України.

        4.2. Річну орендну плату в розмірі 172610,12 грн. вносити щомісячно в сумі 14384, 18 грн.  (чотирнадцять тисяч триста вісімдесят чотири грн. 18 коп.) до 25 числа поточного місяця на розрахунковий рахунок Козівської селищної ради ГУДКСУ в Тернопільській області р/р 33218812700283 МФО 838012 код 04525573 орендна плата за землю 18010600 з урахуванням індексів інфляції.

  1. Доручити Козівському селищному голові Адамів Ярославу Богдановичу підписати договір оренди.
  2.    Рішення Козівської селищної ради від 17.08.2017 року № 711 визнати таким, що втратило чинність.

 

 

 

 

 

Козівський  селищний голова                                 Адамів Я.Б.

 

 


     

 

 

КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

П’ЯТНАДЦЯТА СЕСІЯ

Перше  засідання

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

 

 

від 21 грудня 2017 року  № 3

 

Про внесення змін в рішення селищної ради

від 06.02.2014 р. № 1083 «Про Програму підтримки

і розвитку творчих, талановитих дітей та молоді

селища Козова на 2014-2020 роки»

 

Розглянувши та обговоривши Програму підтримки і розвитку творчих, талановитих дітей та молоді селища Козова на 2014-2020 роки з метою збільшення фінансування даної Програми, враховуючи висновки постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету, підприємництва, торгівлі та побуту від 18.12.2017 р. ,керуючись статтями 25, 26, 59, 64, 65 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  Козівська селищна рада

 

                                               В И Р І Ш И Л А:

 

  1. Внести зміни в рішення Козівської селищної ради від 06.02.2014 р. № 1083 «Про Програму підтримки і розвитку творчих, талановитих дітей та молоді селища Козова на 2014-2020 роки», а саме :

  викласти пункт 2 в такій редакції:

 

«2. Доручити бухгалтерії селищної ради кожного року передбачати в бюджеті селищної ради кошти в сумі 18000.00 (вісімнадцять тисяч) гривень на проведення основних заходів, передбачених Програмою.»

 

  1. Контроль за виконанням цього рішення покласти на головного бухгалтера селищної ради Пітку М.В.

 

 

        Козівський

    селищний голова                                     Адамів Я.Б.

 

 

 


 

 

 

 

 

КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

П’ЯТНАДЦЯТА СЕСІЯ

Перше  засідання

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

 

 

від 21 грудня  2017 року  № 4

 

Про погодження  співфінансування

інвестиційних програм (проектів) на 2018 рік

 

   Відповідно до вимог статті 24 Бюджетного кодексу України, з метою реалізації проектів -«Будівництво водопроводу в смт Козова Тернопільської області (від водозабору по вул. Народичівська до водопроводу по вул. Грушевського)», «Будівництво каналізаційного колектора від ЦРКЛ по вул. Корольова,

 Л.Українки, О.Кобилянської та Надрічна в смт Козова Тернопільської області»,

враховуючи позитивні висновки комісії з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету, підприємництва, торгівлі та побуту від 18.12. 2017 р. , керуючись статтями 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Козівська селищна рада

 

                                                   В И Р І Ш И Л А :

 

  1. Погодити співфінансування проектів:

   - «Будівництво водопроводу в смт Козова Тернопільської області (від водозабору

     по вул. Народичівська до водопроводу по вул. Грушевського)» з місцевого

     бюджету у розмірі 1 200 000,00 (один мільйон двісті тисяч) гривень.

   - «Будівництво каналізаційного колектора від ЦРКЛ по вул. Корольова,

     Л.Українки, О.Кобилянської та Надрічна в смт Козова Тернопільської області»

    з місцевого бюджету у розмірі 1 200 000,00 (один мільйон двісті тисяч) гривень.

  1. Доручити бухгалтерії селищної ради провести відповідні фінансові операції щодо виконання цього рішення.

 

 

 

 

 

 

 

                               Козівський

                         селищний  голова                                          Адамів Я.Б.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ЧОТИРНАДЦЯТА СЕСІЯ

Перше  засідання

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

 

від            2017 року  № 

 

Про сервітутне використання

земель комунальної власності

територіальної громади смт Козова

        

З метою впорядкування землекористування в межах земель територіальної громади смт Козова, залучення до сплати в місцевий бюджет доходів від обмеженого платного користування окремими земельними ділянками комунальної власності, для яких відсутній загальнодержавний механізм закріплення землекористування, керуючись Конституцією України, Податковим кодексом України, ст.ст. 12, 83,98 - 102 Земельного кодексу України, ст.ст. 395, 401-404, 406 Цивільного кодексу України, законами України «Про основи містобудування», «Про планування і забудову територій», «Про благоустрій населених пунктів», «Про оренду землі», «Про землеустрій», Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 р. № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», ст.ст. 25, 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” Козівська селищна рада 

                                             В И Р І Ш И Л А:

  1. Затвердити :

      1.1. Положення про сервітутне використання земель комунальної власності територіальної громади смт Козова (додаток 1);

     1.2. Аналіз регуляторного впливу даного рішення (додаток 2).

  1. Рекомендувати Козівському відділенню Бучацької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області вести облік, контроль своєчасності та повноти надходжень в місцевий бюджет оплати сервітутних договорів земельного користування.
  2. Функції з підготовки та укладання договорів сервітутного землекористування покласти на спеціалістів ІІ категорії по земельних питаннях селищної ради Мельник Т.В. та Ткачук Є.І.
  3. Договори сервітутного землекористування, термін дії яких на момент прийняття даного рішення не закінчився, вважати чинними до кінця терміну їх дії.
  4. Доручити :

    5.1. Головному бухгалтеру Козівської селищної ради Пітка М.В. організувати  здійснення контролю за дотриманням зобов’язань щодо оплати сервітутних договорів земельного користування;

  1. 2. Секретарю селищної ради Смереці С.В. дане рішення опублікувати на офіційному веб-сайті Козівської селищної ради та на дошці оголошень в адміністративному будинку по вул. М. Грушевського, 32.
  2. Рішення вступає в дію з ______.
  3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника селищного голови з питань діяльності виконавчого комітету Лозінського Л.П. 

                                     Козівський

                         селищний  голова                                          Адамів Я.Б. 

 

Додаток 1

до рішення Козівської селищної ради

        від __.__.2017 р. № ____

 

ПОЛОЖЕННЯ

про сервітутне використання земель

комунальної власності територіальної громади смт Козова

  1. Загальні положення.

1.1. Положення про сервітутне використання земель комунальної власності територіальної громади смт Козова (надалі - Положення) розроблено на підставі нормативних актів України, з метою впорядкування землекористування в межах юрисдикції територіальної громади селища, для реалізації права органів місцевого самоврядування по сервітутному використанню земельних ділянок комунальної власності та залучення до сплати в місцевий бюджет доходів від обмеженого платного користування окремими земельними ділянками комунальної власності, для яких відсутній загальнодержавний механізм закріплення землекористування.

 Термін дії Положення на період - до виходу загально-державних документів з цих питань.

1.2. Визначення терміну: сервітутне використання земель комунальної власності – це реальне користування земельною ділянкою, що є у власності територіальної громади міста, на платній основі, для потреб юридичних і фізичних осіб (громадян), крім неприбуткових суб’єктів діяльності, засноване на підставі сервітутного договору між Козівською селищною радою і землекористувачем (на відповідний термін), згідно ст.ст. 98-99 Земельного кодексу України та Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”.

1.3. Сервітутне використання земель комунальної власності територіальної громади смт Козова являється реалізацією одного із підвидів “інших земельних сервітутів” (п.3) Ст. 99 Земельного кодексу України і використовується у випадку землекористування крім житлового статусу:

  • неможливості показу і виносу в натурі земельної ділянки;
  • неможливості поділу на частки в натурі земельної ділянки;
  • недоцільності вилучення від основного землекористувача частини території;
  • при забороні (законодавчій) поділу прибудинкових ділянок;
  • по рішенню суду.

1.4. Основою для укладання договору сервітутного землекористування є рішення Козівської селищної ради про сервітутне землекористування.

1.5. Сервітутне землекористування оформляється у виді цивільно-правових договорів сервітутного землекористування та поширюється на всі господарюючі структури незалежно від системи сплати податків (загальна схема, спрощена схема і т.д.) прибуткових структур.

1.6. Сервітутне користування земельною ділянкою (в тому числі в межах існуючого землекористування), яке являється розрахунковою частиною, оформляється цивільно-правовою угодою строкового сервітутного землекористування без вилучення земельної ділянки від основного землекористування (без показу плану ділянки).

1.7. Сервітутне користування земельною ділянкою (в тому числі в межах існуючого землекористування), яке являється реальною часткою, оформляється цивільно-правовою угодою сервітутного землекористування (з показом плану-схеми земельної ділянки) - суміжними ділянками землекористування земель комунальної власності смт Козова.

  1. Об’єкти сервітутного використання земельних ділянок.

2.1. Передачі в сервітутне використання підлягають земельні ділянки, що перебувають у власності територіальної громади смт Козова, але (або) не можуть передаватися в оренду та у приватну власність відповідно до нормативних державних документів; неможливості поділу на частини в натурі земельної ділянки; недоцільності вилучення від основного землекористувача частини території; при забороні (законодавчій) поділу прибудинкової та іншої території; площа торгового місця з комерційним використанням для тимчасових споруд (кіосків, павільйонів збірно-розбірних); площа земельних ділянок під літніми майданчиками комерційного використання, сезонною торгівлею та ін.

2.2. Ініціатива про надання в сервітутне використання земельної ділянки виходить від користувачів або від селищної ради – надавача в користування.

  1. Порядок оформлення сервітутного використання

земельної ділянки.

3.1. Користувачами земельних ділянок подається заява (з відповідними додатками) на ім’я селищного голови про укладання сервітутного договору . 

3.2. Заява реєструється у виконавчому комітеті Козівської селищної ради.

   3.3. Документи розглядаються на засіданні постійної депутатської комісії з питань: агропромислового комплексу, комунального господарства, земельних відносин, будівництва, транспорту, зв’язку та охорони довкілля, за іі поданням  виноситься на розгляд сесії селищної ради.

3.4. Рішення Козівської селищної ради про сервітутне землекористування є підставою для укладання сервітутного договору.

Сервітутний договір укладається на строк до 5-ти років з правом пролонгації (форма типового договору в додатку № 1).

3.5. Плата за встановлення земельного сервітуту встановлюється для різних видів сервітутного користування згідно відсоткової ставки від розміру нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки, згідно додатку 2 до даного Положення .

3.6. За зверненням заявника або виконавчого комітету Козівської селищної ради  управління Держгеокадастру у Козівському районі Тернопільської області розробляє адресну нормативну грошову оцінку 1 кв.м. земельної ділянки.

3.7. Обґрунтування величини площі забудови об’єкта (будівлі, приміщення) сервітутного використання розраховується органом містобудування та архітектури районної державної адміністрації або береться з матеріалів технічної інвентаризації (технічного паспорта).

3.8. Текст сервітутного договору розробляє спеціаліст селищної ради по земельних питаннях . Зі сторони власника земельної ділянки договір підписується селищним  головою, або особою, уповноваженою рішенням сесії селищної ради.

3.9. Договір реєструється в книзі реєстрації сервітутних договорів бухгалтерії селищної ради та підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Один примірник договору направляється Козівському відділенню Бучацької об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області .

  1. Фінансові аспекти.

Оплата сервітутного використання земельної ділянки проводиться відповідно до сервітутного договору у грошовій формі (у гривнях) на відповідний розрахунковий рахунок  бюджету Козівської селищної ради.   

   Бухгалтерія Козівської селищної ради здійснює контроль за дотриманням зобов’язань щодо оплати сервітутних договорів земельного користування. 

       Секретар селищної ради                                                  С.В.Смерека 

 

Додаток № 1                     

                до  Положення про сервітутне використання

                земель комунальної власності

            територіальної громади смт Козова

 

Договір

сервітутного землекористування

Україна                                                   “ ____ ” ____________ 2017 р.

 Тернопільська обл.

 смт Козова

            Ми, що нижче підписалися: Територіальна громада смт Козова в особі Козівської селищної ради (виписка з Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 03.07.2017 р., видана державним реєстратором Козівської районної державної адміністрації, дата проведення державної реєстрації 21.05.1997 року, дата внесення запису про державну реєстрацію – 27.06.2006 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР – 1 639 120 0000 000227),  код за ЄДРПОУ – 04525573, юридична адреса: 47600, Тернопільська область, Козівський район, смт Козова, вул. М. Грушевського, будинок №32 , від імені якої діє селищний голова смт Козова АДАМІВ ЯРОСЛАВ БОГДАНОВИЧ, який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування", рішення 1-ої сесії 7-го скликання Козівської селищної ради від 24 листопада 2015 р. № 1 "Про результати голосування, підсумки виборів 25.10.2015 р. та визнання  повноважень депутатів селищної ради і селищного голови", в подальшому - Власник земельної ділянки комунальної власності територіальної громади смт Козова з однієї сторони та _______________________________________________________________________,

податковий номер (код за ЄДРПОУ) _______________, що зареєстрований _______________________________________________________________________

(в подальшому - Користувач) з другої сторони, на основі рішення  Козівської селищної ради від __________р. № ____  уклали цей Договір про наступне:

  1. Предмет договору

На підставі рішення Козівської селищної ради  від "______"______________ 201_ р. №_______. Власник передає, а Користувач приймає у сервітутне користування земельну ділянку у смт Козова за адресою: _______________________________________________________________________.

 

  1. Об’єкт і умови договору

2.1.В сервітутне користування передається земельна ділянка загальною площею ______ кв.м.

2.2. Категорія земельної ділянки -  _____________________________________.

2.3. Функціональне призначення земельної ділянки – _______________________________________________________________________.

2.4. Нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки становить ____________ грн. Дана оцінка базується на основі грошової оцінки відділу у Козівському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від „_____” ______________ 20____ р. № _______________________________ .

2.5.Земельна ділянка, яка передається у сервітутне користування немає таких недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

                                  3.Строк дії договору

            Сервітутний договір укладається на строк _______________________. Після закінчення строку договору Користувач має переважне право на поновлення його на новий строк або ініціювати інші форми землекористування у відповідності до діючих нормативних актів. В цьому разі, Користувач повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Власника про намір продовжити його дію.

  1. Фінансові розрахунки

            4.1. Оплата сервітутного користування складає – _______ % від грошової оцінки земельної ділянки і становить – ___________ грн. в рік та вноситься Користувачем щомісячно в грошовій формі, згідно розрахунку що додається, на розрахунковий рахунок Козівської селищної ради:

Р/р 33215815700283 (за сервітутне землекористування з фізичних осіб), банк одержувача : ГУДКСУ в Тернопільській обл., МФО 838012, код одержувача 04525573, код платежу 18010900 - щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Допускається внесення плати авансом;

Р/р 33218812700283 (за сервітутне землекористування з юридичних осіб),  банк одержувача: ГУДКСУ в Тернопільській обл., МФО 838012, код одержувача 04525573, код платежу 18010600 - щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Допускається внесення плати авансом.

            4.2.У разі не внесення плати у строки визначені цим договором, справляється пеня в розмірі облікової ставки Національного банку України за кожний день прострочення, поки прострочену суму не буде виплачено повністю.

            4.3.Розмір оплати переглядається у разі: зміни грошової оцінки або зміни умов господарювання передбачених договором.

                                5.Права та обов’язки сторін

            5.1. Права Власника.

            Власник має право вимагати від Користувача:

    -  використання земельної ділянки у відповідності до її цільового призначення;

    - забезпечення екологічної безпеки землекористування шляхом дотримання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, норм і правил щодо використання землі;

    - своєчасної оплати за використання землі;

    - зміни розмірів оплати в разі зміни розмірів грошової оцінки.

5.2.Обов’язки власника.

Власник зобов’язаний:

   - не вчиняти дій, які би перешкоджали користувачу користуватися земельною ділянкою;

   - попередити користувача про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану земельної ділянки.

5.3.Права Користувача.

Користувач має право:

   - приступати до користування земельною ділянкою після реєстрації договору;

   - самостійно визначати напрямки своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов договору;

   - вимагати вилучення земельної ділянки з будь-якого незаконного володіння чи користування, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці громадянами та юридичними особами;

   - проектувати та будувати нові об’єкти на земельній ділянці після отримання відповідного дозволу у встановленому порядку.

5.4.Обов’язки Користувача.

Користувач зобов’язаний:

   -своєчасно вносити оплату;

   - представляти  фінансові документи в бухгалтерію Козівської селищної ради про оплату згідно сервітутного договору;

   - використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;

   - за 1 місяць до закінчення строку дії договору звернутися до Власника для його продовження або після закінчення договору - повернути Власнику земельну ділянку у належному стані;

   -  виконувати встановлені щодо земельної ділянки зобов’язання, передбачені Земельним кодексом.

5.5.Сторони констатують: з моменту укладання цього договору Власник передав, а Користувач прийняв в користування земельну ділянку.

  1. Зміна умов договору і припинення його дії

            6.1.Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв’язується у судовому порядку.

            6.2.Дія договору припиняється у разі:

   - закінчення строку, на який його було укладено;

   - вилучення земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності, в порядку встановленого Законом;

   - укладання договору оренди земельної ділянки;

   - ліквідації юридичною особи – Користувача;

   - в інших випадках передбачених Законом.

  1. Прикінцеві положення

            Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його реєстрації.

            Договір складений у 2-ох примірниках, що мають однакову юридичну силу для кожної із сторін. Копію договору Користувач зобов’язаний представити в Козівське відділення Бучацької об’єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Тернопільській області для обліку платника сервітутного землекористування.

            Договір підлягає реєстрації у реєстрі договорів в бухгалтерії Козівської селищної ради .

            Додатки до договору:

   - рішення Козівської селищної ради;

   - довідка про нормативну грошову оцінку 1 кв.м. земельної ділянки;

   - розрахунок оплати сервітутного землекористування.

Користувач дає згоду Козівській селищній раді на збір, використання та обробку інформації про нього з обмеженим доступом з метою укладання договору сервітутного землекористування та виконання обов’язків, покладених на Власника чинним законодавством України в межах, необхідних для досягнення вказаної вище мети. Наведена вище інформація також може надаватись третім особам у випадках, прямо передбачених законодавством.

                                              Сторони договору

Власник                                                            Користувач

        

Територіальна громада смт Козова                        _________________________

 в особі Козівської селищної ради                          __________________________

від імені якої діє селищний голова                         _______________________

___________Я.Б.Адамів                                           ___________________________

 

 

Договір зареєстровано в бухгалтерії Козівської селищної ради „_____” ______________ 201_ р. № ________ .

 

Головний бухгалтер                           М.В. Пітка

                                                                                                   

                                                                                                           Додаток № 2

                                                               до Положення про сервітутне використання

                                                               земель комунальної власності територіальної

                                                               громади смт Козова

 

Річний розмір плати за встановлення земельного сервітуту 

 

Вид сервітуту (згідно ст. 99 Земельного кодексу України)

Плата за встановлення сервітуту (% від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки)

Право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, звуку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій.

                               3

Право встановлення будівельних риштувань , будівельної техніки, складування будівельних матеріалів з метою будівництва та ремонту будівель, споруд.

                              3

Право на розміщення тимчасових споруд, малих архітектурних форм.

Право на будівництво , обслуговування вбудованих, прибудованих приміщень, конструкцій різного функціонального призначення в багатоквартирних житлових будинках, будівлях, спорудах.

Все решту

                             5

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ

проекту рішення селищної ради  «Про сервітутне використання земель комунальної власності територіальної громади смт Козова»

 

  1. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом регулювання.

   На даний час порядок встановлення земельного сервітуту не визначає порядок нарахування та сплати за сервітутне (обмежене) користування земельними ділянками для обслуговування вбудованих та прибудованих нежитлових приміщень; земельними ділянками під тимчасовими спорудами. В зв’язку з цим, при врегулюванні відносин щодо користування земельною ділянкою з відповідними суб’єктами господарювання виникають проблеми в частині визначення розміру плати за користування відповідними земельними ділянками, що, в свою чергу, не дозволяє ефективно використовувати земельний фонд селища.

   Для забезпечення в подальшому більш ефективного використання земельного фонду селища та створення умов для надходження додаткових коштів в селищний бюджет для використання їх на соціальний розвиток селища необхідно встановити більш чіткий порядок встановлення земельного сервітуту та визначення розміру плати за нього на території смт Козова, розширити перелік видів цільового використання земель.

   Вказана проблема не може бути вирішена за допомогою ринкових механізмів, оскільки статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до виключної компетенції селищної ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

  1. Цілі регулювання.

   Метою даного проекту рішення є врегулювання правових відносини між селищною радою та суб’єктами підприємницької діяльності, фізичними та юридичними особами, організаціями, установами щодо користування земельними ділянками на території селища відповідно до норм чинного законодавства та збільшення дохідної частини бюджету селищної ради за рахунок плати за сервітутне землекористування.

  1. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення встановлених цілей.

Альтернативи

Переваги

Недоліки

Відсутність локального акту

- дасть можливість вирішити визначені проблеми при дотриманні норм чинного законодавства України, в найбільш короткий термін, з найменшими витратами

Відсутні

Обраний спосіб регулювання

- забезпечення прозорості при взаємовідносинах між селищною радою та суб’єктами господарської діяльності

Відсутні

За допомогою ринкових механізмів

Відсутні

Відсутні

 

  1. Механізм та заходи, що пропонуються для розв’язання проблеми

   Для розв’язання проблеми пропонується прийняти рішення Козівської селищної ради "Про сервітутне використання земель комунальної власності територіальної громади смт Козова".

   Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблеми і відповідні заходи запровадження цього регуляторного акту дозволить встановити сервітутне (обмежене) землекористування у вигляді договорів сервітутного (обмеженого) землекористування у разі, якщо виділити частку земельної ділянки та встановити в натурі (на місцевості) межі земельної ділянки для обслуговування вбудованих, прибудованих нежитлових приміщень, конструкцій різного функціонального призначення; земельних ділянок, на яких розташовані інженерні інфраструктури: електропостачання, газопостачання, зв’язку та ін.; земельних ділянок під тимчасовими спорудами і землекористування відбувається без вилучення земельних ділянок у основного землекористувача (балансоутримувача).

  1. Можливість досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акту

   Цілі прийняття спрямовані на забезпечення дотримання суб’єктами господарювання вимог чинного законодавства за рахунок:

- відповідності положень даного регуляторного акту нормам чинного законодавства;

- прозорості порядку визначення розміру плати за встановлення земельного сервітуту;

- чіткого визначення суб’єктів господарювання, їх прав і обов’язків, на які розповсюджуються положення зазначеного регуляторного акту.

  1. Очікувані результати від прийняття регуляторного акту. Аналіз вигод та витрат

 

Базові групи інтересів

Вигоди

Витрати

Місцева влада

- можливе збільшення надходження до бюджету від плати за землю з урахуванням надходжень плати за встановлення особистого земельного сервітуту;

 - більш ефективне використання земель селища

Витрати, пов’язані зі збільшенням документообігу

Суб`єкти підприємницької діяльності

- плата за встановлення земельного сервітуту буде приведена до відповідності згідно з нормами чинного законодавства.

Збільшення розміру плати за встановлення земельного сервітуту у деяких землекористувачів

Населення

- прозорість дій влади.

Відсутні

 

  1. Строк дії регуляторного акту

  Строк дії акту пропонується не обмежувати.

  1. Показники результативності регуляторного акту

   Основними показниками результативності запропонованого регуляторного акту будуть:

  • надходження коштів до селищного бюджету від плати за землю з урахуванням надходжень плати за встановлення земельного сервітуту;
  • передбачається збільшення відповідних надходжень до селищного бюджету за рахунок впорядкування договірних відносин та визначення справедливих ставок за сервітутне землекористування;

- кількість суб’єктів господарювання, з якими будуть укладені договори про встановлення земельного сервітуту;

- розмір коштів і часу, які будуть витрачатись суб’єктами господарювання на виконання вимог запропонованого регуляторного акту.

- витрати часу будуть відповідати терміну на укладання договорів про встановлення особистого земельного сервітуту, витрати коштів будуть відповідати сумі плати за реєстрацію відповідних договорів.

- рівень інформованості – очікується на рівні 75% за рахунок оприлюднення регуляторного акту  на офіційному веб-сайті Козівської селищної ради та на дошці оголошень в приміщенні адмінбудинку по вул. М.Грушевського, 32.

  1. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акту

   Цільові групи та строки проведення відстеження:

базове відстеження – суб’єкти господарювання до набрання чинності рішення;

повторне відстеження – суб’єкти господарювання після набрання чинності рішення.

    Рекомендований строк повторного дослідження – 1 рік після набрання чинності рішення.

    Для здійснення відстеження результативності регуляторного акта використовуватиметься інформація спеціалістів селищної ради по земельних питаннях та з питань ведення бухгалтерського обліку. 

 

Заступник селищного голови                                    Л.П. Лозінський

 

 

 

КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

                                                              Тернопільська область                                                         

        СЬОМЕ СКЛИКАННЯ

   ЧОТИРНАДЦЯТА  СЕСІЯ

          Перше  засідання

         ПРОЕКТ   РІШЕННЯ

    

 

 

Про передачу в оренду земельної

ділянки по вул. І.Богуна, 8

 

 

           Розглянувши та обговоривши звернення ТОВ «МРІЯ ФАРМІНГ ГАЛИЧИНА» від 19.10.2017 року № 01-19/10-17 про передачу в оренду земельної ділянки площею 4,4268 га кадастровий номер 6123055100:02:007:0854 по вул. І.Богуна, 8, документи, додані до звернення, а саме: копію договору купівлі-продажу нежитлових будівель по вул. І.Богуна,8 від 31.05.2017 року, укладеного між ТОВ «ГУКІВ АГРО» та ТОВ «МРІЯ ФАРМІНГ ГАЛИЧИНА» , витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер 6123055100:02:007:0854, копії нотаріально завірених заяв від 05.05.2017 року ТОВ «ГУКІВ АГРО» та ТОВ «НОВАГРОС» про  відмову від  земельної ділянки комунальної власності площею 4,4268 га кадастровий  номер 6123055100:02:007:0854 по вул. І.Богуна, 8, Виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 07.08.2017 року на ТОВ «Мрія фармінг Галичина»,  Інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки 102692035, дата формування 06.11.2017 р.),  Козівська селищна рада відмічає наступне:

  • власником нежитлових будівель, що знаходяться по вул. І.Богуна,8 в смт Козова є ТОВ «МРІЯ ФАРМІНГ ГАЛИЧИНА»;
  • вищевказані будівлі розташовані на земельній ділянці площею 4,4268 га, кадастровий номер 6123055100:02:007:0854 , цільове призначення: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Земельна ділянка перебуває у комунальній власності Козівської селищної ради, номер запису про право власності: 6982093, реєстраційний номер об’єкта 452459361230;
  • на земельну ділянку площею 4,4268 га, кадастровий номер 6123055100:02:007:0854 укладено договір оренди від 31.12.2015 р. з ТОВ «РОКМАР» , право оренди земельної ділянки за орендарем відсутнє в державному реєстрі речових прав;
  • відповідно до пункту 38 договору оренди від 31.12.2015 р. підставою припинення дії договору є набуття іншою особою права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на земельній ділянці;
  • згідно статті 120 Земельного кодексу України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача;
  • підставою припинення права користування земельною ділянкою відповідно до статті 141 Земельного кодексу України є набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;
  • статтею 7 Закону України «Про оренду землі» встановлено: до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку;
  • статтею 31 Закону України «Про оренду землі» визначено, що підставою припинення договору оренди є набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.

 

        На підставі вищенаведеного та керуючись Законом України «Про оренду землі», Земельним кодексом України, Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”,  Козівська селищна рада

 

                                                   В И Р І Ш И Л А :

 

  1. Припинити дію договору оренди земельної ділянки площею 4,4268 га, що розташована в смт Козова по вул. І.Богуна, 8, кадастровий номер 6123055100:02:007:0854  укладеного 31.12.2015 р. між Козівською селищною радою та товариством з обмеженою відповідальністю «РОКМАР».
  2. Передати товариству з обмежено відповідальністю «МРІЯ ФАРМІНГ  ГАЛИЧИНА» в оренду земельну ділянку комунальної власності площею 4,4268 га, що розташована в смт Козова по вул. І.Богуна, 8, кадастровий номер 6123055100:02:007:0854  терміном на 5 років .
  3.   За погодженням сторін встановити орендну плату в розмірі 3 % від розрахункової нормативно грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 5 753 670 грн. 66 коп. ( п’ять мільйонів сімсот п’ятдесят три тисячі шістсот сімдесят гривень 66 коп.)

 

 

 

      

  1. Зобов’язати ТОВ «МРІЯ ФАРМІНГ  ГАЛИЧИНА» :

         4.1.Зареєструвати право оренди землі в місячний термін з часу прийняття даного рішення та виконувати обов’язки орендаря відповідно до статті 96 Земельного кодексу України.

        4.2. Річну орендну плату в розмірі 172610,12 грн. вносити щомісячно в сумі 14384, 18 грн.  (чотирнадцять тисяч триста вісімдесят чотири грн. 18 коп.) до 25 числа поточного місяця на розрахунковий рахунок Козівської селищної ради ГУДКСУ в Тернопільській області р/р 33218812700283 МФО 838012 код 04525573 орендна плата за землю 18010600 з урахуванням індексів інфляції.

  1. Доручити Козівському селищному голові Адамів Ярославу Богдановичу підписати договір оренди.
  2.    Рішення Козівської селищної ради від 17.08.2017 року № 711 визнати таким, що втратило чинність.

 

 

 

 

 

Козівський  селищний голова                                 Адамів Я.Б.

 

 

 

КОЗІВСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

Тернопільська область

СЬОМЕ  СКЛИКАННЯ

ТРИНАДЦЯТА СЕСІЯ

Перше  засідання

ПРОЕКТ  РІШЕННЯ

 

від  вересня 2017 року  № 

 

Про затвердження Порядку виявлення,    

взяття на облік, збереження та використання

безхазяйного майна, визнання спадщини

відумерлою   та  прийняття такого майна

у комунальну власність  територіальної

громади смт Козова 

    З метою врегулювання питання щодо виявлення, обліку, збереження, використання безхазяйного майна,  визнання спадщини відумерлою та  прийняття такого майна у комунальну власність територіальної громади смт Козова, відповідно до статей 335, 1277 Цивільного кодексу України, Законів України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», статей 25, 26, 29, 40, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Козівська селищна рада

 

                                                 ВИРІШИЛА: 

  1. Затвердити Порядок виявлення, взяття на облік, збереження та використання безхазяйного майна, визнання спадщини відумерлою та прийняття такого майна у комунальну власність територіальної громади смт Козова (додаток № 1). 
  1. Затвердити склад постійно діючої комісії з обстеження безхазяйної речі (майна), відумерлої спадщини (додаток № 2). 
  1. Депутатам Козівської селищної ради , а також громадянам селища , по факту виявлення безхазяйного майна, власник якого невідомий, доводити це до відома виконкому селищної ради. 
  1. Дане рішення довести до відома населення смт Козова та оприлюднити на офіційному вебсайті Козівської селищної ради та на дошці оголошень в адміністративного будинку селищної ради по вул. М.Грушевського, 32. 
  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії Козівської селищної ради з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету, підприємництва, торгівлі та побуту та агропромислового комплексу, комунального господарства, земельних відносин, будівництва, транспорту, зв’язку та охорони довкілля.

 

                         Козівський

                  селищний голова                                          Адамів Я.Б.

 

 

Додаток № 1

до рішення Козівської селищної ради

від  вересня 2017 р.  №

 

 

ПОРЯДОК

 виявлення, взяття на облік, збереження та використання безхазяйного майна,  визнання спадщини відумерлою та  прийняття такого майна у комунальну власність  територіальної громади смт Козова

 

  1. Загальні положення 

1.1. Порядок виявлення, взяття на облік, збереження та використання безхазяйного майна,  визнання спадщини відумерлою та  прийняття такого майна у комунальну власність  територіальної громади смт Козова (далі за текстом – Порядок) розроблено відповідно до Цивільного кодексу України, Законів України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про місцеве самоврядування в Україні».

1.2. Метою Порядку є врегулювання відносин щодо виявлення, взяття на облік, збереження та використання рухомого та нерухомого майна, яке є безхазяйним або визнано на підставі рішення суду відумерлою спадщиною.

1.3. У цьому Порядку використовуються такі терміни та визначення:

річ - предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки;

майно – окрема матеріальна річ або сукупність таких речей, а також майнові права та обов’язки;

безхазяйна річ (майно) - річ, яка не має власника або власник якої невідомий;

відумерла спадщина – майно, власник якого помер, а спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, усунуті від права спадкування або не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття.

 Майно, яке фактично прийняте спадкоємцями, але право власності на яке не оформлене, відумерлою спадщиною не визнається;

нерухома річ (нерухоме майно) - об’єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення;

рухома річ (рухоме майно) – річ (майно), яке можна вільно переміщувати у просторі;

демонтаж – розбирання або зняття конструкцій з місця встановлення із збереженням цілісності;

евакуація – комплекс заходів, які передбачають відокремлення рухомого майна разом без основи від місця їх розташування та транспортування до місця їх подальшого зберігання;

зберігачі – підприємства, установи, організації всіх форм власності, фізичні особи, фізичні особи – підприємці, з якими Козівська селищна рада  уклала договір зберігання безхазяйного майна.

     1.4. Розпорядження, а також прийняття в комунальну власність безхазяйного майна є повноваженнями Козівської селищної ради (надалі – орган управління). Органом, уповноваженим здійснювати виявлення, ведення обліку, оцінку, використання, зберігання є  виконавчий комітет Козівської селищної ради.

Прийняті органом управління  акти, пов’язані з виконанням функцій з виявлення,

ведення обліку, оцінки, а також здійснення заходів з охорони і прийому в комунальну власність безхазяйного майна, є обов’язковими для виконання комунальними підприємствами селищної ради.

 

  1. Виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна та відумерлої спадщини 

2.1. Фізичним  та юридичним особам, яким стало відомо про розташоване на території смт Козова майно, яке не має власника або власник якого невідомий чи яке не успадковане, зобов’язані з моменту виявлення або отримання відповідної інформації повідомити про це орган управління .

    2.2. Виконавчий комітет  Козівської селищної ради за зверненнями осіб, вказаних в пункті 2.1 цього Порядку, проводить обстеження виявлених об’єктів рухомого, нерухомого майна та вживає заходів щодо встановлення їх можливих власників шляхом звернення з відповідними запитами до органів державної реєстрації прав, державного нотаріуса та інших установ за необхідністю.

Виконавчим комітетом Козівської селищної ради або розпорядженням Козівського селищного голови при підготовці заходів щодо взяття на облік безхазяйного майна або відумерлої спадщини створюється комісія, яка  проводить обстеження виявленого майна. В акті обстеження, складеному комісією,  зазначається:

- адреса та технічний стан об'єкта;

- можливість подальшої експлуатації об'єкта згідно з його цільовим призначенням;

- пропозиції стосовно подальшої експлуатації об'єкта.

У склад комісії входять представники від депутатського корпусу Козівської селищної ради, члени виконавчого комітету, працівники апарату виконкому. Для роботи комісія може залучати представників відповідних організацій та служб за їх згодою.

Результати обстеження документуються відповідним актом,  в якому зазначаються всі встановлені факти.

2.3. З метою з’ясування наявності оформленого права користування на земельну ділянку, в межах якої виявлені об’єкти нерухомого майна, виконавчий комітет Козівської селищної ради направляє запит до органів державної реєстрації прав та/або до органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав.

2.4. Якщо право власності на виявлене нерухоме майно не зареєстроване або власник такого майна невідомий, за заявою органу управління проводиться технічна інвентаризація нерухомого майна та взяття його на облік.

У ході проведення технічної інвентаризації  безхазяйного рухомого, нерухомого майна чи відумерлої спадщини  вирішуються наступні питання: технічний стан об'єкта; можливість використання об'єкта згідно із його функціональним призначенням;  для об'єктів житлового фонду   придатність для проживання; пропозиції щодо подальшого використання об'єкта; інші питання.

Якщо у ході  інвентаризації об'єкта житлового фонду буде встановлено його непридатність для проживання, розглядається можливість щодо його використання як нежитлового.

Оплату за проведення технічної інвентаризації безхазяйного нерухомого майна здійснює орган управління. 

2.5. Про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна виконавчий комітет  Козівської селищної ради  звертається до органів державної реєстрації прав.

2.6. Виконавчий комітет Козівської селищної ради  після взяття на облік безхазяйного нерухомого майна протягом 10 (десяти) робочих днів робить оголошення на офіційному веб-сайті Козівської селищної ради та в районній газеті «Вільне слово» про взяття безхазяйного нерухомого майна на облік.

Об'єкти відумерлої спадщини беруться на облік уповноваженим органом після надходження інформації про відсутність спадкоємців, які постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Підтвердженням цьому може бути довідка, акт опитування мешканців суміжних квартир (домоволодінь)  тощо, складені  уповноваженим органом.

2.7. Якщо житлові будинки, квартири (або їх частки) утримуються безгосподарно, а їх власники відсутні понад три роки за місцем постійного проживання та відомості про місце перебування таких осіб відсутні, орган управління  може ініціювати визнання фізичних осіб у судовому порядку померлими.

2.8. Виконавчий комітет Козівської селищної ради  самостійно, після спливу строку для прийняття спадщини, робить запити до компетентних установ з метою виявлення спадкоємців чи підтвердження їх відсутності:

-до органів державної реєстрації актів цивільного стану громадян - щодо підтвердження факту смерті;

-до органів державної реєстрації прав власності - щодо державної реєстрації прав  власності на об’єкт нерухомого майна,

-до нотаріальної контори – про наявність/відсутність спадкових справ;

 -до інших у разі потреби.

Виконком Козівської селищної ради замовляє технічну інвентаризацію об'єкта у тому ж порядку, що і у випадку виявлення безхазяйного майна.

Якщо після спливу одного року з часу відкриття спадщини спадкоємці не будуть виявлені, уповноважений орган здійснює правовий аналіз зібраних документів (оновлює їх) та протягом 15 днів готує заяву до суду про визнання спадщини відумерлою та передачу майна у комунальну власність  територіальної громади смт Козова  або про припинення права власності на майно, яке фактично зруйноване.

 

  1. Зберігання та використання безхазяйного нерухомого майна та відумерлої спадщини під час їх перебування на обліку 

3.1. Обов’язок щодо зберігання взятого на облік безхазяйного нерухомого майна  та відумерлої  спадщини покладається на орган управління .

3.2. Орган управління для забезпечення зберігання нерухомого майна може залучати комунальні підприємства, установи та організації, а також суб’єкти господарювання не комунальної форми власності.

3.3. Юридична особа, яка прийняла на зберігання безхазяйне нерухоме майно, несе відповідальність за зберігання такої речі з моменту підписання акта приймання-передачі, та зобов’язана надавати до Козівської селищної ради звіти про стан та використання речі. Козівська селищна рада має право проводити перевірку умов зберігання та використання безхазяйної нерухомої речі, як шляхом запитів, так і шляхом перевірок (огляду) безпосередньо такого майна.

3.4. Витрати, пов’язані з утриманням майна, несе зберігач.

У випадках, коли до закінчення встановленого законом річного терміну з дня постановки майна на облік з’явиться його власник, майно повертається

власникові після відшкодування ним витрат, пов’язаних з виявленням, оцінкою і зберіганням цього майна. Повернення майна власникові провадиться після проведення органом управління  відповідної перевірки та підтвердження права власності заявника на це майно.

3.5. Між органом управління  та зберігачем укладається договір зберігання у письмовій формі.

3.6. Протягом одного року з моменту взяття на облік нерухомого безхазяйного майна або майна відумерлої спадщини до моменту визначення його власника дозволяється надавати його у користування іншим особам, згідно з договором оренди відповідно до вимог чинного законодавства України з умовою, що у випадку виявлення власника майна таке користування повинно бути припинене протягом трьох діб.

3.7. Передача у тимчасове користування нерухомого безхазяйного майна або майна відумерлої спадщини здійснюється на підставі рішення Козівської селищної ради або виконавчого комітету .

3.8. Відповідальність за належне утримання та збереження майна покладається на осіб, яким це майно передається у тимчасове користування.

3.9. Поліпшення об'єкта, переданого у тимчасове користування, здійснені під час знаходження його на обліку, територіальною громадою Козівської селищної ради не відшкодовуються.

3.10. Після взяття на облік безхазяйного майна та відумерлої спадщини уповноважений орган направляє відповідні доручення утримувачам житлового фонду(надавачам послуг з утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій) щодо майна, яке не передано у користування для забезпечення утримання його у належному технічному та санітарному стані.

3.11. Орган управління  веде окремий облік безхазяйного нерухомого майна, взятого на облік органом державної реєстрації прав.

 

  1. Прийняття безхазяйного нерухомого майна та відумерлої спадщини  до комунальної власності територіальної громади смт Козова 

4.1. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйного рухомого, нерухомого майна та відумерлої спадщини  орган управління  в порядку окремого провадження (глава 8 розділу ІV ЦПК України) звертається до суду за місцезнаходженням рухомого, нерухомого майна з заявою про передачу безхазяйного рухомого, нерухомого майна та відумерлої спадщини у комунальну власність  територіальної громади смт Козова.

4.2. Після винесення рішення суду про передачу безхазяйного рухомого, нерухомого майна та відумерлої  спадщини у комунальну власність  територіальної громади смт Козова на чергову сесію Козівської селищної ради готується відповідний проект рішення.

4.3. Після прийняття рухомого, нерухомого майна до комунальної власності  територіальної громади смт Козова орган  управління подає заяву до органів державної реєстрації прав для здійснення реєстрації права власності на це майно за територіальною громадою смт Козова, в особі Козівської селищної ради.

4.4. Всі майнові спори щодо взятого на облік в органах державної реєстрації прав та прийнятого до комунальної власності  територіальної громади смт Козова  безхазяйного рухомого, нерухомого майна вирішуються у судовому порядку.

 

  1. Визначення порядку відчуження житлового об’єкта майна відумерлої спадщини - частки квартири або частки одноквартирного житлового будинку, яку неможливо відокремити без порушення його цілісності, що передано до комунальної власності територіальної громади смт Козова за рішенням суду 

5.1. Якщо згідно з рішенням суду, відповідно до статті 362 Цивільного Кодексу України, в комунальну власність територіальної громади Козівської селищної ради передано частину житлового будинку, виконавчий комітет може розглянути питання щодо можливості її викупу власниками суміжних частин цього будинку за їх бажанням, ціна визначається незалежною експертною оцінкою. В окремих випадках виконавчий комітет може, відповідно до вимог Житлового Кодексу України, розглянути питання щодо надання їм у користування зазначеної частини будинку.

 

  1. Використання нежитлових об’єктів нерухомого майна, що обліковується як безхазяйне майно або майно відумерлої спадщини, передане у комунальну власність територіальної громади м. Кілія. 

6.1. Козівська селищна рада відповідно до чинного законодавства України здійснює правочини щодо володіння, користування і розпорядження майном з моменту державної реєстрації права комунальної власності на нежитлові об’єкти безхазяйного та відумерлого нерухомого майна.

6.2. Після реєстрації права комунальної власності на об’єкти безхазяйного або відумерлого майна уповноважений орган повідомляє фізичну або юридичну особу, з якою укладено договір про збереження чи тимчасове користування об’єктом, що обліковується як безхазяйне майно або відумерла спадщина, про розірвання договору.

6.3. Особа, з якою було укладено договір тимчасового користування майном, що перебувало на обліку як безхазяйне чи відумерла спадщина, при переході права власності на це майно до територіальної громади смт Козова не набуває переваг при його приватизації (наймі чи оренді).

6.4. Питання подальшого використання нежитлових об’єктів безхазяйного та відумерлого нерухомого майна вирішується Козівською селищною  радою на підставі відповідного рішення.

6.5. Спори щодо передачі безхазяйного майна та відумерлої спадщини у комунальну власність  територіальної громади смт Козова та подальшого відчуження цих об’єктів вирішуються згідно з вимогами чинного законодавства України у судовому порядку.

 

  1. Визначення порядку відчуження рухомого, нерухомого майна та відумерлої спадщини 

7.1. Якщо згідно з рішенням суду, в комунальну власність територіальної громади Козівської селищної ради передано безхазяйне рухоме, нерухоме майно та відумерла спадщина, виконавчий комітет може розглянути питання щодо можливості її продажу, ціна визначається незалежною експертною оцінкою. В окремих випадках виконавчий

комітет може, відповідно до вимог Житлового Кодексу України, розглянути питання щодо надання у користування.

 

  1. Процедура прийняття, внесення змін та доповнень 

8.1. Взяття на баланс рухомого, нерухомого безхазяйного майна та відумерлої спадщини у комунальну власність територіальної громади смт Козова та подальшого розпорядження ним затверджується рішенням Козівської селищної ради. 

8.2. Внесення змін та доповнень до цього Порядку у випадку прийняття законодавчих актів, в результаті яких може виникнути неузгодженість окремих положень цього Порядку з діючим законодавством України, здійснюється таким же чином, як і його прийняття.

 

          Секретар селищної ради                          Смерека С.В 

 

Додаток № 2

до рішення Козівської селищної ради

від вересня 2017 р. №

 

 

СКЛАД

постійно діючої комісії

з обстеження безхазяйної речі (майна), відумерлої спадщини

на території Козівської селищної ради

 

Голова комісії

Лозінський Л.П.            – заступник селищного голови з питань діяльності виконавчого комітету;

заступник голови комісії 

Михайлів М.П.             – заступник селищного голови з питань діяльності виконавчого комітету;

секретар комісії

Оснік О.В.                     – спеціаліст І категорії  з питань ведення бухгалтерського обліку;

 

  члени комісії:

Смерека С.В.                – секретар Козівської селищної ради;

Прийдун О.І.                – спеціаліст І категорії з правових питань;

Амброз Я.М.                – начальник Козівського районного бюро технічної інвентаризації (за згодою);

Пашковська І.І.             – член виконавчого комітету Козівської селищної ради;

Добровольський Я.А.        – голова постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку, фінансів, бюджету, підприємництва,         торгівлі та побуту;

Бучак В.Б.                             – голова постійної комісії з питань агропромислового комплексу, комунального господарства, земельних         відносин, будівництва, транспорту, зв’язку та охорони довкілля.

  

Секретар селищної ради                                                Смерека С.В.

 

 

Аналіз регуляторного впливу

проекту рішення селищної ради «Про затвердження  Порядку виявлення, обліку та зберігання безхазяйного майна, визнання спадщини відумерлою та прийняття такого майна у комунальну власність територіальної громади смт Козова»

 

Назва регуляторного акта: проект рішення селищної ради «Про затвердження  Порядку  виявлення, обліку та зберігання безхазяйного майна, визнання спадщини відумерлою та прийняття такого майна у комунальну власність територіальної громади смт Козова” .

 

Регуляторний орган: Козівська селищна рада.

 

Розробник документа: Козівська селищна рада 

  1. Проблемні питання які пропонується розв’язати шляхом регулювання :

 

         Відповідно до п.1 ст.335 ЦК України майно може бути визнано безхазяйним. Також, п.2 ст. 335 ЦК України передбачено що безхазяйне нерухоме майно береться на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого воно розміщено та після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, така річ за заявою органу уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

         Відповідно до ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою; заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно – за його місцезнаходженням. Територіальна громада, яка стала власником відумерлого майна, зобов'язана задовольнити вимоги кредиторів спадкодавця, що заявлені відповідно до статті 1231 цього Кодексу. Спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою відповідно до статті 1283 цього Кодексу.

Таким чином, до комунальної власності територіальної громади переходить право власності на той чи інший рухомий, нерухомий об’єкт. Територіальна громада отримує безумовні вигоди від права розпоряджатися таким майном, а саме, вказане майно може бути на законних підставах передане в оренду, відчужено, закладено тощо. Це допоможе суттєво збільшити доходи місцевого бюджету. Однак, на сьогодні не існує затвердженого механізму взяття на облік безхазяйного рухомого, нерухомого майна та відумерлої спадщини.

           Існуюча проблема пов’язана із відсутністю реальних механізмів взяття на облік безхазяйного рухомого, нерухомого майна та відумерлої спадщини, а саме порядку та строків проведення, прийняття на облік та   забезпечення доступу широкого загалу до цієї інформації.

           Запропонований проект рішення має на меті впорядкувати діяльність органу місцевого самоврядування смт Козова щодо виявлення, взяття на облік та підготовки заяви до суду  про передачу зазначеного майна у комунальну власність територіальної громади Козівської селищної ради, відповідно до вимог Цивільного кодексу України.

           Рішенням передбачається затвердити порядок обліку безхазяйного майна та відумерлої спадщини, який мав би конкретизувати порядок здійснення зазначеної діяльності відповідно до існуючої організаційно-адміністративної та функціональної структури місцевого самоврядування.

 

  1. Цілі регулювання: 

 -          запровадження єдиної схеми взяття на облік та управління безхазяйним майном  та відумерлою спадщиною в смт Козова, яка б забезпечувала виконання всіх функцій управлінського процесу від складання опису майна, попередньої оцінки, підготовки заяви до органів реєстрації прав  про взяття на облік виявленого безхазяйного рухомого, нерухомого майна та відумерлої спадщини до підготовки заяви до суду про передачу майна у комунальну власність Козівської селищної ради;

 -         підвищення ефективності господарської діяльності через чітке визначення порядку взяття на облік безхазяйного майна та відумерлої спадщини;

-          забезпечення надходжень до місцевого бюджету;

-          забезпечення балансу інтересів між суб’єктами підприємництва та органами місцевої влади щодо формування підприємницького середовища так і територіальної громади;

-          сприяння розвитку підприємницької діяльності в смт Козова.

 

         3.Визначення та оцінка прийнятних альтернативних способів досягнення цілей, аргументація переваг обраного способу:

Можливі способи досягнення цілей 

Оцінка способу 

Причини відмови від альтернативних способів/аргументи щодо переваги обраного способу

Узгодження з  чинними регулюваннями       

Спосіб оцінюється як такий, що не в повній мірі забезпечує вимоги ЦК України                   

Відсутність чинної нормативно-правової бази центрального рівня.

Інший від запропонованого розподіл функцій з організації діяльності селищної ради, її виконавчого комітету та посадових осіб.        

 

 

 Будь-який інший розподіл функцій з організації діяльності селищної ради, її виконавчого комітету та посадових осіб щодо взяття на облік безхазяйного майна  та відумерлої спадщини вимагатиме більших затрат на додаткову фахову підготовку спеціалістів (для здійснення функцій взяття на облік безхазяйного майна).

Значні затрати на забезпечення регулювання

 

 

Обраний спосіб  

Побудований відповідно до вимог регулювання центрального рівня.

Забезпечує досягнення цілей  регулювання.

Відповідає потребам у вирішенні проблеми.

Забезпечує встановлення принципів демократії  на місцевому рівні. 

Забезпечує принципи державної регуляторної політики, адекватні станові підприємницького середовища та сучасні вимоги ефективного  управління.

 

 

 

  1. Опис механізмів і заходів, які забезпечать розв’язання проблеми шляхом прийняття запропонованого регуляторного акта.

Принципи та способи досягнення цілей регулювання:

         -   регулювання побудовано відповідно до вимог ЦК України;

         -  після отримання інформації щодо безхазяйного рухомого та нерухомого майна складається акт опису майна з його фото фіксацією, у місячний термін подається інформація про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження за адресою знаходження безхазяйного нерухомого майна;

         - готується висновок про можливість взяття на облік безхазяйного нерухомого майна;

        - у місячний термін приймається на облік безхазяйне нерухоме майно та розміщується оголошення про взяття на облік у друкованих засобах масової інформації;

         - підготовлення заяви до суду про передачу зазначеного майна у комунальну власність територіальної громади Козівської селищної ради;

         - на підставі рішення суду майно передається у комунальну власність.

 

         5.Обґрунтування можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта.

         Оцінка можливості впровадження та виконання вимог акта.

         Впровадження акта передбачає нарощення затрат адміністративних ресурсів, а саме витрати на складання опису майна, його оцінка, витрати на оголошення про взяття на облік у засобах масової інформації, сплата судових витрат за подачу заяви до суду. Проектом рішення не передбачено виділення додаткових коштів на забезпечення запропонованого регулювання. Ресурсні можливості для впровадження та виконання вимог акта визначатимуться бюджетними можливостями.

          Можлива шкода у разі настання очікуваних наслідків дії акта не прогнозується.

 

  1. Прогнозовані результати прийняття акта із застосуванням методу аналізу вигод та витрат. 

Сфера регуляторного впливу          

Вигоди   

Витрати

Козівська селищна рада, Козівське районне бюро технічної інвентаризації, суб’єкти державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень

1. Зростання рівня довіри як у підприємницькому середовищі так і серед громадян.

 

2. Збільшення надходжень до селищного бюджету.

1. Збільшення аналітичної роботи (функціональних обов’язків), посадових осіб селищної ради.

2. Оплата послуг установ залучених до проведення оцінки безхазяйного майна акта. 

3.   Додаткові витрати на сплату судового збору за подачу заяви до суду.

 Суб’єкти господарювання, та їх об’єднання            

1.      Створення сприятливих умов ведення бізнесу.

2.      Реалізація інтересів розвитку підприємництва через можливість одержати в оренду або викупити той чи інший об’єкт нерухомості.

3.      Стабільність умов господарювання.

Придбання газети в якій розміщено оголошення про безхазяйні об’єкти нерухомості.

Територіальна громада  смт Козова     

Через збільшення надходжень до місцевого бюджету можливість отримання додаткових соціальних суспільних благ       

Витрати не прогнозуються

 

  1. Строк дії акта необмежений.

 

  1. Визначення показників результативності.

 

         8.1. Положення розроблене відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Постанови Кабінету міністрів України від 25.12.2015р. № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» з метою врегулювання відносин щодо виявлення, взяття на облік, збереження та використання рухомого та нерухомого майна, яке є безхазяйним або відумерлою спадщиною.

 

         8.2 Ефективність способів досягнення цілей: 

         Ефективність запропонованого регулювання забезпечуватиметься через додаткові надходження до селищного бюджету внаслідок передачі в оренду або відчуження майна, яке перейшло до комунальної власності внаслідок судового рішення про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність, згідно з яким, органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальної громади смт Козова  відповідно до закону можуть здійснювати правомочності щодо володіння, користування та розпорядження зазначеними об’єктами нерухомого майна.

      

         8.3 Прийняття Порядку позитивно вплине на регулювання та вирішення питань у сфері врегулювання відносин щодо виявлення, взяття на облік, збереження та використання рухомого та нерухомого майна, яке є безхазяйним або відумерлою спадщиною.

 

  1. Відстеження результативності зазначеного регуляторного акта буде проводитися після набуття чинності рішення з використанням визначених показників результативності акта.

 

         У разі виявлення неврегульованих та непередбачених моментів, які передбачається встановлювати за допомогою аналізу якісних показників дії цього акта, буде розглядатися можливість їх виправлення шляхом внесення відповідних змін.

 

               Козівський

         селищний голова                                                          Адамів Я.Б.